Co oznacza taki wynik badania przy gruczolaku przysadki?

Witam, mam pytanie odnośnie badania poziomu hormonów. Swego czasu okazało się ,że mam gruczolaka przysadki mózgowej. Z powodu złych wyników badań krwi miałam robiony MRI Przysadki mózgowej oraz TK kory nadnerczy. W nadnerczach nic nie wykazało. Dzis miałam kolejne badania Prolaktyny i tym razem Androstendionu. Prolaktynę mam w normie,natomiast Androstendiony przy zakresie ref. 0.75-3.89 wynoszą 6.06 ng./ml Czy jest to duże odstępstwo od normy ? Nie wykryto u mnie PCOS . Owulacje mam systematycznie, co miesiąc, podczas badań USG u ginekologa, nigdy nie wykryto u mnie żadnych guzów, torbieli na jajnikach. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że po diagnozie dotyczącej obecności gruczolaka przysadki, wykonuje Pani badania kontrolne hormonów. Nie napisała Pani, jak dawno została wykryta ta zmiana oraz, czy zostało wdrożone pewne leczenie. Gruczolak przysadki mózgowej występuje dość często, głównie wśród młodych kobiet. Jest rodzajem łagodnego, zazwyczaj niegroźnego guza, gdzie zbudowany jest z komórek dokrewnych płata przysadki mózgowej.

Dość często taki guz nie wymaga leczenia operacyjnego, a odpowiednio dobrana farmakoterapia może dawać oczekiwane rezultaty.

Patrząc na wynik Pani badania, poziom prolaktyny uległ unormowaniu i wystąpił w granicy normy referencyjnej. W przypadku hormonu, jakim jest androstendion, wynik został dwukrotnie przekroczony. Jednakże nie jest to niepokojąco znaczne odchylenie od normy.

Hormon ten wydzielany jest głównie przez nadnercza. Jest on istotnym prekursorem biosyntezy szeregu hormonów – również żeńskich hormonów płciowych z grupy estrogenów.

Nadmiar androstendionu może powodować między innymi: problemy z miesiączką, trądzik, ochrypły głos, a także hirsutyzm, czyli pojawienie się owłosienia w miejscach nietypowych dla kobiet.

Z racji odległości, trudno będzie wskazać dokładną przyczynę podwyższonego poziomu tego hormonu. W takim przypadku, warto by było skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki, między innymi o takie badania jak: określenie poziomu 17 – OH progesteronu oraz DHEA- S.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/androstendion

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.