Co oznacza taka biała zmiana na języku?

Od około 14 dni zauważyłem biala kroste z bocznej lewej tylnej strony jezyka,jest niewielka,nie boli,lekarz rodzinny zalecił plukanki i stwierdził,że nic poważnego. Otolaryngolog stwierdził,że to nie rak typu płaskonabłonkowego,dal nystatyne,stwierdził, że rak jezyka i jamy ustnej gardla w moim wieku to rzadkość, a to i tak rzadki nowotwor. Po 7 dniach leczenia żadnych zmian. Nie wiem gdzie się jeszcze udać. Pale ok 10 papierosow dziedzinie. Będę wdzięczny za pomoc Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 41 LAT 2 miesiące temu

Dzień dobry.

Aby przybliżyć Panu informację dotyczące zmiany która Pana niepokoi.

Jak wygląda rak języka i jakie są jego objawy?

Stopniowo powiększający się guzek, narośl na języku,

niegojące się owrzodzenie na języku,

ból towarzyszący poruszaniu językiem,

cuchnący oddech,

mimowolne odchylenie języka w prawo lub lewo,

szczękościsk,

towarzyszące drętwienie, mrowienie języka, brody, dolnej wargi i/lub zębów żuchwy,

ból nasady języka, gardła promieniujący do ucha,

zaburzenia łaknienia, spadek masy ciała.

Zmiany przedrakowe na języku

Do ważnych zmian przednowotworowych języka, które mogą wiązać się z obecnością komórek dysplastycznych, należą leukoplakia i erytroplakia.

Leukoplakia objawia się białawymi plamami na powierzchni języka, których nie udaje się zetrzeć np. szczoteczką do zębów. Leukoplakia wiąże się z niskim ryzykiem transformacji złośliwej.

Erytroplakia charakteryzuje się występowaniem czerwonych aksamitnych rumieniowatych plam na języku i wiąże się z wysokim ryzykiem transformacji do nowotworu.

Diagnostyka raka języka - wizyta u lekarza laryngologa.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej pacjenta. Specjalista oceni m.in. lokalizację, ogólny wygląd, kolor, kształt, brzegi oraz obecność lub brak owrzodzenia podejrzanej zmiany. Laryngolog może zbadać język palpacyjnie w celu oceny zajętych obszarów języka. Dodatkowo, za pomocą giętkiego fiberoskopu lekarz oglądnie także jamę nosową, nosogardziel, tylną część jamy ustnej i gardła oraz krtań.

Następnie konieczne jest zbadanie okolicy szyi pod kątem wyczuwalnych powiększonych węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy podbródkowej i podżuchwowej.

Prawdo podobnie bo nie jestem wstanie określić zmiany na języku mogą być nne zmiany na języku -

pleśniafki, afty, biały nalot na języku,

liszaj płaski,

wirusowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Jeśli Pana zdaniem obawia się Pan tej zmiany albo doszły inne niepokojące objawy w każdej chwili można poprosić innego laryngologa o drugą opinię dotyczącej zmiany na języku.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi dokładne badanie jamy ustnej.

Specjalista oceni m.in. lokalizację, ogólny wygląd, kolor, kształt, brzegi oraz obecność lub brak owrzodzenia podejrzanej zmiany.

Laryngolog może zbadać język palpacyjnie w celu oceny zajętych obszarów języka.

Dodatkowo, za pomocą giętkiego fiberoskopu lekarz oglądnie także jamę nosową, nosogardziel, tylną część jamy ustnej i gardła oraz krtań.

Następnie konieczne jest zbadanie okolicy szyi pod kątem wyczuwalnych powiększonych węzłów chłonnych, szczególnie w okolicy podbródkowej i podżuchwowej.

W razie podejrzenia zmiany o charakterze złośliwym wskazane jest wykonanie biopsji guza na języku.

Warto przed ponowną wizytą wykonać podstawowe badania z krwi, morfologia z rozmazem, OB, CRP oraz wymaz z języka.

Wykonana diagnostyka będzie pomocna na ponownej wizyty u laryngologa która oceni z badaniem i z objawami klinicznymi.

W razie nie prawidłowości lekarz zdecyduje na rozszerzenie diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturoterapeuta

Dietetyk