Ból gardła przy przełykaniu i biały nalot na języku

witam Od 4 dni boli mnie gardło przy przełykaniu, pojawił się również biały nalot na języku, często pluję......... brak: kataru, gorączki stosuje: strepsils intensive , strepsils z miodem i cytryną, witamine c niestety nie przechodzi :( Jakie inne domowe sposoby mógłbym zastosować przy bólu gardła i tym białym nalocie na języku? Może również warto zastosować jakieś lepiej działające leki z apteki? Jakie jednak wybrać? Wizytę mam dopiero za kilka dni, ale gardło strasznie boli. Czy to może być coś bardzo poważnego? Czy może to być zwyczajne zapalenie gardła? Zmylił mnie tylko ten biały nalot na języku. Wcześniej go nie miałem. Proszę o poradę. Pozdrawiam

Witam,

Biały nalot na języku może być objawem zakażenia grzybiczego. Powinien udać się Pan do lekarza, który oceni zmiany i zaaplikuje odpowiednie leczenie. Najlepiej do laryngologa. Ewentualnie proszę spróbować naprzemiennie płukać jamę ustną wodą z wodą utlenioną (1 łyżeczka wody utlenionej na 1/3 szklanki wody) i wodą z solą (łyżka stołowa soli na szklankę ciepłej wody). Woda musi być przegotowana. Jeśli po 3 dniach nie przejdzie konieczna będzie wizyta lekarska i zastosowanie leków dostępnych na receptę.

Pozdrawiam serdecznie.
Dr n. med. Marek Derkacz

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

teoretycznie możliwe jest podjęcie próby łagodzenia objawów zapalenia gardła domowymi sposobami – w tym celu można skorzystać z (dostępnych bez recepty) preparatów farmaceutycznych, służących właśnie do złagodzenia bólu gardła (można skorzystać chociażby z takich leków, o których to Pan wspomniał), jak i np. płukać jamę ustną (kilkukrotnie w ciągu doby) naparem z szałwii lekarskiej.

Wspomina Pan jednak o tym, że ból gardła jest wyjątkowo mocno nasilony, a do tego towarzyszy mu białawego kolor nalot w obrębie jamy ustnej. Takie problemy mogą mieć różne podłoże, mogą one wynikać np. z infekcji grzybiczej jamy ustnej. Chociażby z tego względu warto byłoby jednak znaleźć chwilę na odwiedzenie lekarza, który zbada Pana jamę ustną. Na początku udać się można do lekarza rodzinnego, który będzie mógł zaproponować Panu (w razie potrzeby) odpowiednie leczenie, a jeżeli ten specjalista stwierdzi, że jednak wymaga pan konsultacji z innym lekarzem, to wtedy otrzyma Pan do takowego skierowanie – takim innym specjalistą może być np. otolaryngolog.

Pańskie problemy mogłyby być również związane z zakażeniem wirusowym, w takiej sytuacji zalecane najprawdopodobniej byłoby postępowanie służące łagodzeniu objawów. W tej sytuacji znaczenie miałoby chociażby zadbanie o odpowiednie nawodnienie – już samo spożywanie odpowiedniej ilości płynów mogłoby skutkować zmniejszeniem intensywności bólu gardła.