Leczenie kanałowe zęba i biały nalot na języku

Witam. Odbyłem leczenie kanałowe zęba, do stanu zapalnego przyzębia od pani dentystki otrzymałem receptę na lek DALACIN C 300 mg, 16 kaps oraz probiotyk, opuchlizna i ropa ustąpiły. Po zakończeniu leczenia nasiliły się objawy takie jak: Czuję suchość w ustach. Mam dziwny posmak w ustach jakby stęchlizną, owrzodzenie gardła, silne zatwardzenie. Na języku biały nalot jest nie do usunięcia, gdy powiedziałem pani doktor przepisała mi antybiotyk NYSTATYNA 2 400 000 j.m. Objawy nie ustepują.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ponieważ bardzo skąpo opisane jest samo leczenie kanałowe i rozległość stanów zapalnych. Konieczne byłyby tutaj zdjęcie RTG i badanie kliniczne w celu powiedzenia czegoś więcej.
Objawy raczej nie wskazują na związek z leczeniem kanałowym. Bardziej prawdopodobnej przyczyny doszukiwałbym się w antybiotyku, a przepisana później nystatyna sugeruje, że doktor stwierdziła, że problemem jest zakażenie grzybicze.
Jednak przy braku ustąpienia objawów, należy dalej szukać przyczyny. Może to być również zbieg okoliczności i opisane leczenie i objawy wystąpiły niezależnie od siebie.

0

Domowe sposoby pozbycia się grzybicy jamy ustnej:
czosnek – jedz 2-4 ząbki dziennie, który pomoże cofnąć zakażenie;
jogurt naturalny – pij jogurt naturalny, który posiada właściwości zwalczające bakterie grzybicze;
olejek z drzewa herbacianego – do szklanki z wodą dodaj 2-4 krople olejku i płucz cieczą gardło 2-3 razy dziennie aż zakażenie ustąpi;
ocet jabłkowy – łyżkę octu wlej do szklanki z wodą, a otrzymany roztwór pij codziennie przed każdym posiłkiem, do zaniku zakażenia;
żurawina – niesłodzony sok z żurawiny należy pić 2-3 razy dziennie przez kilka tygodni;cynamon – dodaj cynamon do jogurtu, posyp nim tosty czy stosuj do herbaty. Zaleca się spożywanie 1-4 g dziennie przez około 2 miesiące;
olej z oregano – posiada składnik (karwakrol), który hamuje rozprzestrzenianie się drożdżaków. Ponadto, działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. 3 krople oleju z oregano zmieszaj z łyżką oliwy z oliwek. Powstałą miksturą posmaruj chore miejsca skóry i pozostaw na kilka godzin. Stosuj lek do czasu zauważenia poprawy. Olejek z oregano po rozcieńczeniu nadaje się też do picia. Rozcieńcz 3 krople olejku w szklance wody. Napój pij 3 razy dziennie, przez kilka dni w tygodniu. Maksymalnie stosuj go przez tydzień. Jeśli masz zamiar zastosować ten sposób, wybieraj olej z oregano nie zawierający alkoholu.;
olejek goździkowy – miejsca zapalne na dziąsłach smaruj olejkiem goździkowym 3 razy dziennie.
woda utleniona – do szklanki z wodą wlej 3 łyżeczki 3% wody utlenionej, po czym wsyp do niej łyżeczkę sody oczyszczonej. Jamę ustną przepłucz mieszanką, a następnie wypluj. Kurację stosuj do zniknięcia zakażenia.
olej kokosowy – zawiera kwasy tłuszczowe, takie jak: laurynowy, kapronowy i kaprylowy. Kwasy te posiadają działanie przeciwbakteryjne i zwalczają drożdżaki. Nakładaj olej kokosowy na chore miejsca skóry 2-4 razy dziennie. Czynność powtarzaj do zauważenia poprawy.
Inne sposoby zwalczania grzybicy jamy ustnej
Kandydozę możemy również zwalczyć, stosując płyny do płukania jamy ustnej. Pomocna okaże się woda utleniona, kwas borny, jodyna i roztwór nadmanganianu potasu. Skuteczne jest stosowanie maści przeciwgrzybicznych, bądź ssanie odpowiednich tabletek. Podczas leczenia grzybicy trzeba przestrzegać diety i wyeliminować z niej: owoce, słodycze, białą mąkę, alkohol i kiełki. Kuracja grzybicy jamy ustnej może być długotrwała, ale nie wolno jej przerywać, gdyż nieleczona kandydoza może doprowadzić do jeszcze większych powikłań.
Jeżeli efekty leczenia będą mierne warto umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty