Co oznacza u mnie ta zmiana na języku?

Witam. Jestem 24-letnią kobietą. Około 3 tygodni temu na moim języku pojawiła się plama w kształcie kropli, która się powiększa. Plama jest biala i ma czerwoną obwódkę na zewnątrz i w środku, co sprawia, że wygląda jakby na środku dużej plamy znajdowała się mniejsza z taką samą obwódką. Plama znajduje się po prawej stronie języka. Język jest bezbolesny. Wynik badania w kierunku grzybicy jest ujemny, jednak lekarz rodzinny uznał, że jest to tzw. "jezyk geograficzny". Czy ta zmiana powinna zostać skonsultowana z lekarzem onkologiem?

Liszaj płaski to przewlekła, niezakaźna, błon śluzowych i skóry. Ma najprawdopodobniej autoimmunologiczne podłoże. Dokładne przyczyny schorzenia nie są znane, a leczenie jest jedynie objawowe. Zachorowanie na liszaj skutecznie obniża jakość życia chorych zarówno w aspekcie fizycznym, jak również psychicznym.

Leukoplakia jest dolegliwością jamy ustnej, która – choć początkowo jest nie tak groźna – może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego zdecydowanie warto o niej wiedzieć i reagować odpowiednio wcześnie, gdy zauważymy jej objawy.