Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 2 3 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Układ krwionośny: Pytania do specjalistów

Czy mogę mieć choroby układu krążenia?

Witam, zaobserwowałam wylew krwi pod skórą na dłoniach. Pierwszy raz rok temu między palcami, drugi raz dziś na zgieciu palca wskazującego. Ręką lekko zdretwiala, a miejsce wylewy bolało. Szybko zniknął fioletowy ślad, po około 1-2h nie było śladu. U członków... Witam, zaobserwowałam wylew krwi pod skórą na dłoniach. Pierwszy raz rok temu między palcami, drugi raz dziś na zgieciu palca wskazującego. Ręką lekko zdretwiala, a miejsce wylewy bolało. Szybko zniknął fioletowy ślad, po około 1-2h nie było śladu. U członków mojej rodziny występują poważne choroby układu krążenia. Czy ja również powinnam się martwić?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznacza wynik USG jamy brzusznej mężczyzny?

Witam, mój mąż po incydencie bólu zrobił badania usg jamy brzusznej.Oto wyniki: Wątroba bez zmian ogniskowych, echogeniczność i struktura miąższu prawidłowe, układ naczyniowy prawidłowy. Pęcherzyk żółciowy o niepogrubiałej ścianie, w świetle hyperechogeniczna struktura niedająca cienia akustycznego wlk. 8,6 x 11,8mm... Witam, mój mąż po incydencie bólu zrobił badania usg jamy brzusznej.Oto wyniki: Wątroba bez zmian ogniskowych, echogeniczność i struktura miąższu prawidłowe, układ naczyniowy prawidłowy. Pęcherzyk żółciowy o niepogrubiałej ścianie, w świetle hyperechogeniczna struktura niedająca cienia akustycznego wlk. 8,6 x 11,8mm oraz mniejsza do 3,6 mm obie w okolicy dna. Drogi żółciowe nieposzerzone. Co to znaczy? serdecznie proszę o odpowiedź. Zaniepokojona
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy te objawy mogą zatem świadczyć o nerwicy lękowej?

Dzień dobry. Od dwóch miesięcy cierpię na bardzo silne kołatania serca , mam wysoki puls oraz bardzo dużo się pocę i szybko mecze . Jestem osobą z dużymi lękami, która ciągle się zamartwia i wszystko i żyje w nieustannym strachu,... Dzień dobry. Od dwóch miesięcy cierpię na bardzo silne kołatania serca , mam wysoki puls oraz bardzo dużo się pocę i szybko mecze . Jestem osobą z dużymi lękami, która ciągle się zamartwia i wszystko i żyje w nieustannym strachu, którego nie potrafię racjonalnie wyjaśnić . Dwa dni temu byłem u kardiologa , zrobionoi EKG oraz echokardiografie , które wyszły lepiej niż w normie . Serce w stanie idealnym i układ krążenia. Robiłem też badanie TSH by wykluczyć tarczycę , również w normie . Czy te objawy mogą zatem świadczyć o nerwicy lękowej ?
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Agnieszka Bartczak
Mgr Agnieszka Bartczak

Dlaczego mam powiększoną źrenicę w jednym oku?

Witam. Od póltora roku mam powiekszoną źrenicę w lewym oku, a oko jest napuchnięte. Czuje tez dzinwy ucisk w szczęce i jakby takie ciągniecie od szyi. Zaczęlo się od bolo szczeki i ogolnie zlego smopoczucie, ktore doporwadzalo do nadwrazliwosci a... Witam. Od póltora roku mam powiekszoną źrenicę w lewym oku, a oko jest napuchnięte. Czuje tez dzinwy ucisk w szczęce i jakby takie ciągniecie od szyi. Zaczęlo się od bolo szczeki i ogolnie zlego smopoczucie, ktore doporwadzalo do nadwrazliwosci a po pol roku pojawil sie problem z okiem. Bylam u kilku oklulistow, zrbiono mi badanie dna oka, oraz tzw. tommografie oka. Wyniki byly w normie. Bylam u neurologa, ktory zlecil mi rezonans magetyczny glowy z i szyi z rozmazem (żeby zaobserwować tez uklad krwionosny), tommografie komuterowa glowy oraz wykluczyc choroby takie jak stwardnienie rozsiane. Wszystkie wyniki byly w normie. Zrobiono mi badanie krwi. Wyniki tez w normie. Pani doktor sprobowala dwoch terapii, pierwsza z nich to leki antypadaczkowe. Niestety bez poprawy. Druga z nich to Diazepam czyli valium, niestety tez nie bylo poztywnych skutkow. Nie wiem juz co jeszcze moge zbadac, co to moze być... Powiem, ze wcale nie czuję poprawy i bardzo ciężko mi z tym życ. Mam 28 lat, dobrą pracę, raczej mało stresujące życie. Uprawiam sport, odżywiam sie dobrze. Prosze o pomoc!
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co oznaczają te wyniki USG jamy brzusznej?

badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej... badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej echog. Obydwie nerki o prawidłowym położeniu, kształcie i wielkości, z prawidłową echostrukturą miąższu bez cech kamicy i zastoju. Pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy gładkościenny niewypełniony. W miejscu wyczuwalnego oporu widoczny obszar o wym. 131x11x81 czy moze 131x110x81 - bo tu zero nie wiem czy skreslone czy dopisane o niejednorodnej echogeniczności prawdopodobnie powiązany z drogami rodnymi. Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa prawidłowe w obrazie usg. ginekolog za dwa dni ale proszę mi coś powiedzieć wiecej, czego mam się spodziewać?
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Czy to może być szkodliwe dla układu krążenia?

Mam taki zwyczaj, że niektóre posiłki jem, siedząc w fotelu. Czy trzymanie przez pewien czas podczas tej czynności zgiętych rąk jest szkodliwe dla układu krążenia i powinno się tego unikać?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Dlaczego miałam skok tętna?

Dzień dobry, Wczoraj miałem bardzo nietypową (jak dla mnie) sytuację. Podczas prysznica momentalnie w przeciążyć jednej, dwóch sekund moje tętno skoczyło o dobre 50. Napewno grubo powyżej 100. Było to powiązane z dusznością (lecz duszność nastąpiła chwilę po ataku tętna.... Dzień dobry, Wczoraj miałem bardzo nietypową (jak dla mnie) sytuację. Podczas prysznica momentalnie w przeciążyć jednej, dwóch sekund moje tętno skoczyło o dobre 50. Napewno grubo powyżej 100. Było to powiązane z dusznością (lecz duszność nastąpiła chwilę po ataku tętna. Potem w przeciągu dwóch minut tętno spadało, aż sobie spadło do normalnego poziomu. Odczucie jakie miałem przy tym skoku tętna to nie tylko nieprawdopodobna szybkość uderzeń, ale także moc - no uczucie jakby kolokwialnie mówiąc to serducho miałoby wyskoczyć z klatki. Pierwszy raz zdarzyła mi się taka sytuacja. Nie mam stwierdzonych, żadnych chorób układu krwionośnego np. nadciśnienie itp. Oczywiście porada internetowa nie zastąpi wizyty u lekarza, ale czy istnieje jakieś schorzenie, zaburzenie, niedobór jaki może spowodować taki objaw? W przeciągu doby już to się nie powtórzyło.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy ból nogi i ręki może być związany z kręgosłupem czy raczej z układem krążenia?

Dzień dobry, od około tygodnia bardzo boli mnie prawa noga i ręką, noga rwie od pachwiny do stopy (najsilniej boli pachwina i stopa). Najgorzej jest rano, wieczorem i w nocy, ból jest nieznośny, czy to może być związane z kręgosłupem czy raczej z układem krążenia? Z góry dziękuję za odpowiedź
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co znaczy ten wynik badania ANGIO MR naczyń mózgowych?

Dzień dobry. Od kilku miesięcy boli mnie głowa, ból jest uciskowy, daje wrażenie metalowej obręczy uciskającej głowę. Wynik badania ANGIO MR naczyń mózgowych to : W obrębie naczyń kręgu podstawnego anomalii rozwojowych, malformacji naczyniowych nie stwierdza się. Układ żylny prawidłowy,... Dzień dobry. Od kilku miesięcy boli mnie głowa, ból jest uciskowy, daje wrażenie metalowej obręczy uciskającej głowę. Wynik badania ANGIO MR naczyń mózgowych to : W obrębie naczyń kręgu podstawnego anomalii rozwojowych, malformacji naczyniowych nie stwierdza się. Układ żylny prawidłowy, bez zakrzepicy. Hypoplastyczna lewa t. łącząca przednia. Hypoplastyczna lewa t. tylna mózgu w odcinku P1 zasilana przez lewą t. łączącą tylną - cechy karotyzacjilewej t. szyjnej wewnętrznej. Poproszę o interpretację wyniku.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Dlaczego bolą mnie nogi od kostek do kolan?

Witam. Jestem 4 miesiące po laparoskopi usunięcia pęcherzyka żółciowego. Od 2 tyg mam duzy problem z nogami od kostek do kolan. Jest to bol na calej tej dlugosci raz w wew czesci raz zew, pod kolanami. Niekiedy mam wrazenie ze... Witam. Jestem 4 miesiące po laparoskopi usunięcia pęcherzyka żółciowego. Od 2 tyg mam duzy problem z nogami od kostek do kolan. Jest to bol na calej tej dlugosci raz w wew czesci raz zew, pod kolanami. Niekiedy mam wrazenie ze pieczenia pod skora badz uczucia zimna. Puchną lekko stopy. Nie mam żylaków. Bol uniemożliwia mi długie stanie czy siedzenie. Internista stwierdził problemy z ukladem krążenia i przepisal lioton 1000. Poprawa na chwile. Czy powinnam się martwić , podejrzewać u siebie zakrzep. Czy to może być skutek uboczny zabiegu?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Czy pomiary x takiego urządzenia są miarodajne?

Witam Cierpię na zaburzenia układu krążenia i zastanawiam się nad zakupem smartwatch do monitorowania tętna w ciągu dnia. Czy pomiary z takiego urządzeniasą miarodajne z medycznego punktu widzenia?
odpowiada 1 ekspert:
dr n. med Monika Łukaszewicz
dr n. med Monika Łukaszewicz

Czy ten ból może mieć związek z układem krążenia?

Witam mam 38 lat mam ogromny problem ból zaczynający się od potylicy i ciągnie się przez bark łopatkę i z przodu pierś często wędruje mi ból albo w bark albo w pośladek przy czym drętwieje mi albo noga lewą albo... Witam mam 38 lat mam ogromny problem ból zaczynający się od potylicy i ciągnie się przez bark łopatkę i z przodu pierś często wędruje mi ból albo w bark albo w pośladek przy czym drętwieje mi albo noga lewą albo ręką jest to ból lewej strony .Mam pytanie czym może być to spowodowane jakie badania można wykonać oprócz rezonansu czy to jest sproblem z układem krążenia dziękuję bardzo
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Kiedy znikną te dolegliwości pp moim zabiegu?

mężczyzna lat 63. Jestem 5 dni po krioablacji balonowej ujścia żył płucnych. Po zabiegu mam rozległe zasinienia obu ud oraz siniaki wkłuć znieczulenia, a także siniaki wkłuć pobraniowych na żyłach łokciowych. Czy i kiedy powinny one znikać. Czy takie zasinienia,... mężczyzna lat 63. Jestem 5 dni po krioablacji balonowej ujścia żył płucnych. Po zabiegu mam rozległe zasinienia obu ud oraz siniaki wkłuć znieczulenia, a także siniaki wkłuć pobraniowych na żyłach łokciowych. Czy i kiedy powinny one znikać. Czy takie zasinienia, to standardy, czy cechy osobnicze ? Bez zalecenia stosuję Heparynę Fortiven2400 3 razy na dobę. Leczę od paru lat nadciśnienie tętnicze Metocard47,5 1x 1/2 ,Vivace2,5 2x1/2, na rozrzedzenie Xarelto20 x1 oraz na prostatę Apo-Doxan4 1x, a . Czytam w ulotce, że ten ostatni lek znacząco wpływa na układ krążenia poprzez obniżanie cisnienia krwi, a zatem czy powinienem równolegle zażywać wszystkie z w/w ? Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Bartłomiej Grochot
Lek. Bartłomiej Grochot

Co oznacza opis EEG u 43-latka?

Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji wyniku EEG. Badanie w czuwaniu. Fale alfa 9-10 Hz ampl.do 55 uV tworzą wrzeciona w okolicach ciemieniowych, potylicznych oraz środkowo i tylnoskroniowych. W pozostałych okolicach występują fale theta 4-7 Hz ampl.do 25 uV... Uprzejmie proszę o pomoc w interpretacji wyniku EEG. Badanie w czuwaniu. Fale alfa 9-10 Hz ampl.do 55 uV tworzą wrzeciona w okolicach ciemieniowych, potylicznych oraz środkowo i tylnoskroniowych. W pozostałych okolicach występują fale theta 4-7 Hz ampl.do 25 uV i fale beta 15 Hz ampl.do 20 uV. Rz. obecna. Po HV 2-krotnie pojawia się czynność napadowa pod postacią serii fal theta 5-6 Hz ampl.40-50 uV synchroniczne i symetryczne w okolicach skroniowych. Wniosek: Czynność bioelektryczna mózgu zburzona w okolicach skroniowych - zmiany napadowe po HV. Badanie po jednokrotnej utracie przytomności w czasie nocnej wyprawy na 'sikanie' 10 miesięcy temu. Mój wiek 43 lata. Być może utrata przytomności była wynikiem przemęczenia i stresu, ale diagnozuję to i taki dostałem wynik EEG. Żadnych innych dodatkowych objawów ani chorób nie posiadam. Lekka bradycardia (średnio puls 62 i niskie tętno) - lekarz kardiolog nie widzi problemów w układzie krążenia (poza "musi Pan wolniej wstawać, a nie gwałtownie").
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy powikłania po antykoncepcji znikną?

Miałam problemy z tabletkami antykoncepcyjnymi (kolatanie serca wysokie cisnienie dretwienie nog zle samopoczucie) odstawilam i po miesiacu dostalam normalna miesiaczke. Niepokoi mnie fakt ze nadal od czasu do czasu wyskakuja mi siniaki na nogach ... martwie sie ze to jakies... Miałam problemy z tabletkami antykoncepcyjnymi (kolatanie serca wysokie cisnienie dretwienie nog zle samopoczucie) odstawilam i po miesiacu dostalam normalna miesiaczke. Niepokoi mnie fakt ze nadal od czasu do czasu wyskakuja mi siniaki na nogach ... martwie sie ze to jakies schorzenie zwiazane z ukladem krazenia. Bylam u lekarza kazal odstawic nawet pomimo tego ze krzepliwosc krwi byla w porzadku i lekarka mowila ze mam sie nie przejmowac i ze czasem wyskakuja to normalne. Jednak nadal od miesiaca siniaki znikaja po dwoch dniach ale zaraz pojawiaja sie nowe. Prosze o pomoc. Czy to cos powaznego i mam znow sie udac do lekarza ? czy to powiklania po antykoncepcji i znikna ? wpadam w paranoje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co znaczy ten opis Angio-MR?

Witam, Dostałem taki oto opis badania Angio-MR: "W badaniu uwidoczonio rozwojową anomalię naczyniową w postaci obecności przetrwałej tętnicytrójdzielnej, odchodzącej w okolicy odcinka jamistego tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej. Naczynie odośc szerokiej średnicy- ok. 3,4mm, biegnie ku tyłowi i nieco przyśrodkowo w... Witam, Dostałem taki oto opis badania Angio-MR: "W badaniu uwidoczonio rozwojową anomalię naczyniową w postaci obecności przetrwałej tętnicytrójdzielnej, odchodzącej w okolicy odcinka jamistego tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej. Naczynie odośc szerokiej średnicy- ok. 3,4mm, biegnie ku tyłowi i nieco przyśrodkowo w kierunku hipoplastycznej tętnicy podstawnej mózgu. Nie uwidoczniono obu tętnic łączących tylnych mózgu-agenezja. Pozostałe tętnice koła Willisa prawidłowe, bez cech malformacji naczyniowej ocharakterze tętniaka.Układ kręgowo-podstawny hipoplastyczny- bardzo wąskie światła tętnicy podstawnej mózgu orazodcinków V4 obu tętnic kręgowych. Zatoki żylne prawidłowo wykształcone, bez zmian. Torbiel retencyjna w lewej zatoce szczękowej 15mm.Innych zmian w badaniu nie uwidoczniono. Wnioski: Anomalia rozwojowa w postaci przetrwałej tętnicy tródzielnej mózgu po stronie prawej otypie Saltzman I." Z tego opisu rozumiem, że ogólnie nie posiadam(?) tętnic łączycych tylnych mózgu? A poza tym wszystko jest w porządku? Dziękuję.

Czy mogę zrobić jeszcze jakieś badania?

Witam, mam49lat i od kilku lat niska morfologie, która ciągle spada. 2lata temu przeszłam zapalenie żył i badanie wskazało zakrzepice żył powierzchniowych. Ponieważ jestem osłabiona i boli mnie tylna cześć nóg zrobiłam badanie D. Dimerow i wyszło 1500. Chirurg... Witam, mam49lat i od kilku lat niska morfologie, która ciągle spada. 2lata temu przeszłam zapalenie żył i badanie wskazało zakrzepice żył powierzchniowych. Ponieważ jestem osłabiona i boli mnie tylna cześć nóg zrobiłam badanie D. Dimerow i wyszło 1500. Chirurg zlecił badanie doplera ale czy w tym czasie może zrobić jeszcze jakieś badania? Czy jest USG dopler całego układu krążenia, bo obawiam się że te nogi to tylko część moich zakrzepow.

Co oznacza wynik TK głowy u 37-latka?

Witam serdecznie, proszę o interpretację wyniku tk głowy: : Struktury mózgowia bez zmian ogniskowych , bez cech procesu kompresyjnego, bez obszarów restrykcji dyfuzji . Ognisk złogów hemosyderyny nie uwidoczniono. W jednej projekcji AX T2 FSE uwidoczniono przyśrodkowo od cześci przespoidłowej... Witam serdecznie, proszę o interpretację wyniku tk głowy: : Struktury mózgowia bez zmian ogniskowych , bez cech procesu kompresyjnego, bez obszarów restrykcji dyfuzji . Ognisk złogów hemosyderyny nie uwidoczniono. W jednej projekcji AX T2 FSE uwidoczniono przyśrodkowo od cześci przespoidłowej lewej tętnicy przedniej mózgu miękkotkankową zmianą w przyleganiu do naczynia wlk. 3,5 x4,3 mm(t x ap) - zmiana niejasna- artefakt, naddatek sygnału naczyniowego - do rozwazenia badanie z opcja naczyniowa - ango-TK/ MR . Układ komorowy nieposzerzony, bez cech ucisku i przemieszczeń. Rezerwa płynowa podpajęczynówkowa zachowana. W prawej zatoce szczękowej okręzne zgrubienia śluzówkowe do 3 mm. WNIOSKI: niejasna zmiana ogniskowa przy lewej tętnicy przedniej mózgu, poza tym OUN bez zmian ogniskowych serdecznie dziekuje
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaka jest przyczyna zawrotów głowy u 51-latka?

Dzień dobry, czytam w portalu podobne tematy do mojego ale jednak mam specyficzny temat i dlatego go opiszę. Na wstępie proszę nie kierować mnie do kardiologa. U niego byłem w ostatnich dwóch latach odpowiednią ilość razy ze względu na rodzinną... Dzień dobry, czytam w portalu podobne tematy do mojego ale jednak mam specyficzny temat i dlatego go opiszę. Na wstępie proszę nie kierować mnie do kardiologa. U niego byłem w ostatnich dwóch latach odpowiednią ilość razy ze względu na rodzinną miażdżycę. Z własnej troski i weryfikacji zdrowia miałem wykonane w ubiegłym roku wszelkie badania diagnostyki układu krążenia, serca. Konkluzja- Holter, Echo, EKG, krew , koronarografia w szpitalu okey (20-30%) rozproszonej miażdżycy w świetle tętnic. Biorę lekarstwa na cholesterol od 17 lat i na diecie z ograniczeniem nasyconych kwasów tłuszczowych podobnie.Biegam od trzech lat. Miesiąc temu zaliczyłem półmaraton. Mam 50 lat. Jednak jest jedna sprawa nadal , która pojawiła się od dwóch lat i szukam przyczyny u lekarzy. Mianowicie gdy jest gorąco i stoję w kościele dłuższy czas lub w pomieszczeniach zamkniętych na baczność, mam zawroty głowy, budzące niepokój. Nasila się to po mniej przespanej nocy lub bardziej po alkoholu, którego teraz piję i tak rzadziej i mniej jak od 20 do 45 roku życia co tydzień lub co dwa tygodnie. Proszę o profesjonalną analizę tych objawów. Lekarze jeszcze nie postawili diagnozy ale ja amatorsko po części sugeruję z własnych obserwacji, że tak jakby w tym wieku mam szybciej i bardziej skłonności do pozbywania się elektrolitów, bo jak je uzupełniam jest lepiej. Pytanie czy to dobry kierunek z tymi elektrolitami czy część przyczyny.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Dlaczego nagle zacząłem bać się latać samolotem?

Witam serdecznie. Niejednokrotnie poruszany był tutaj problem lęku przed lataniem, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to co mi się przytrafiło. Jakieś 10 lat temu lataniem regularnie i nie robiło to na mnie żadnego wrażenia. Przeważnie spałem lub przeglądałem... Witam serdecznie. Niejednokrotnie poruszany był tutaj problem lęku przed lataniem, ale nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to co mi się przytrafiło. Jakieś 10 lat temu lataniem regularnie i nie robiło to na mnie żadnego wrażenia. Przeważnie spałem lub przeglądałem prasę. Nawet silne turbulencje nie powodowały u mnie uczucia strachu ponieważ wiedziałem i nadal wiem skąd się biorą i nie są groźne. Po kilkuletniej przerwie już jako ojciec wybrałem się z żoną i synkiem do Hiszpanii. Sam lot do Hiszpanii przebiegł spokojnie natomiast droga powrotna była dla mnie uciążliwa. Zaczęło się przy starcie. Miałem wrażenie jakby samolot w pewnym momencie zaczął opadać i moje wnętrzności znalazły się w stanie nieważkości. Później każdy wstrząs lub zmiana wysokości budziła we mnie dziwne obawy-sam nie wiem przed czym, ale cały lot byłem czujny i poddenerwowany. Całą drogę zerkałem na zegarek i odliczałem czas do lądowania. Po około 3 latach pamiętając o moich przygodach jednak zdecydowałem się na kolejny lot. Żeby się nie rozpisywać napiszę krótko, że objawy były podobne z tym, że silniejsze. Stres ogromny. Po tygodniu musiałem wracać. Cały urlop męczyła mnie myśl o podróży powrotnej. To chyba spowodowało, że doświadczyłem czegoś czego się nie spodziewałem. Podczas startu samolotu ręce od łokci po końce palców mi zesztywniały, nie mogłem nimi ruszyć przez dobre 10 minut. Dostałem szczèkościsku i zdrętwiał mi język. Nie mogłem wypowiedzieć choćby jednego słowa. Moja żona zauważyła, że coś ze mną nie gra i starała się mnie uspokoić. Po kilku minutach objawy przeszły, ale stres był ogromny ponieważ nie widziałem co się ze mną dzieje. Bałem się, że stracę przytomność. Poprosiłem o pomoc załogę. Jedna że stewardess zaproponowała żebym poszedł z nią na tył samolotu i całą drogę mnie uspokojała. Jakoś doleciałem do domu. Teraz pojawił się problem bo dostałem propozycję pracy za granicą i będę musiał dość często latać. Czy ktoś może stwierdzić ci że mną się wydarzyło? Jak sobie z tym poradzić? Dodam, że po ostatniej podróży zrobiłem ekg, badanie układu krwionośnego, krew i wszystko ze mną ok. Lekarz wykluczył choroby fizyczne i kanału, że to podłoże psychiczne. Pomocy!
odpowiada 1 ekspert:
Mgr Bożena Waluś
Mgr Bożena Waluś
Patronaty