Co oznaczają te wyniki USG jamy brzusznej?

badanie usg jamy brzusznej Trzustka prawidłowej wielkości o jednorodnej echogeniczności z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. Wątroba niepowiększona o prawidł. echog. z prawidłowym układem naczyniowym. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe PŻW i żyła wrotna nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkościenny, echoujemny. Śledziona niepowiększona o jednorodnej echog. Obydwie nerki o prawidłowym położeniu, kształcie i wielkości, z prawidłową echostrukturą miąższu bez cech kamicy i zastoju. Pola nadnerczowe wolne. Pęcherz moczowy gładkościenny niewypełniony. W miejscu wyczuwalnego oporu widoczny obszar o wym. 131x11x81 czy moze 131x110x81 - bo tu zero nie wiem czy skreslone czy dopisane o niejednorodnej echogeniczności prawdopodobnie powiązany z drogami rodnymi. Duże naczynia jamy brzusznej i przestrzeń zaotrzewnowa prawidłowe w obrazie usg. ginekolog za dwa dni ale proszę mi coś powiedzieć wiecej, czego mam się spodziewać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie jamy brzusznej. To najlepsza profilaktyka w kierunku wielu schorzeń, a także sprawdzenie aktualnego funkcjonowania organizmu.

Nie wspomniano, dlaczego wykonała Pani to badanie. Czy występują obecnie pewne dolegliwości ze strony jamy brzusznej, jak: ból, wzdęcia, nudności, czy problemy z oddawaniem moczu.

Biorąc pod uwagę wskazany opis badania ultrasonograficznego, prawdopodobnie, można by stwierdzić, że nie uchwycono niczego niepokojącego, a wielkości poszczególnych narządów wystąpiły w granicach norm. Nie napisała Pani, w której dokładnie części nastąpił wyczuwalny opór, gdyż może to dotyczyć zarówno trzonu macicy, jak i jajników. Prawdopodobnie zaobserwowano niewielką torbiel na którymś z jajników. Jest to częsta przypadłość, którą pozostawia się w większości przypadków do dalszej obserwacji i ponownej kontroli w przyszłości. Czasami stosuje się leczenie hormonalne, ale zazwyczaj torbiele ulegają samoistnemu wchłonięciu.

Ze względu na odległość, trudno jest precyzyjnie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie miał dokładniejszy obraz Pani zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/torbiel-jajnika

https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-jajnikow-przyczyny-rodzaje

https://portal.abczdrowie.pl/usg-jamy-brzusznej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.