Czy sport może spowodować przerost serca?

Witam, Chciałbym zacząć uprawiać żeglarstwo turystyczne, ale ostatnio wyczytałem, że żeglarstwo nawet w formie turystyki jest aktywnością wyczynową, w której ogromy wpływ mają wysiłki statyczne (izometryczne) bardzo obciążające układ sercowo-naczyniowy, przez co mogą prowadzić do przerostu serca. Ogólnie nie mam problemów kardiologicznych i chciałbym to uprawiać, ale obawiam się czy po kilku/kilkunastu latach ewentualnego pływania nie będę mieć problemów z sercem. Pozdrawiam

Sport wyczynowy może powodować zmiany adaptacyjne układu sercowo- naczyniowego, jednak każda aktywność uprawiana na poziomie amatorskim zmniejsza ryzyko wystąpienia niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych. O bardzo wysokim obciążeniu, które może prowadzić do nadmiernej hipertrofii mięśnia serca, można mówić w przypadku zawodowych sportowców.