Czy przerost lewej komory serca jest groźny?

Witam! Mam 21 lat, parę dni temu przechodziłem badanie echa serca. Bardzo się tym przejąłem, ponieważ okazało się, że mam przerost lewej komory serca. Moje wyniki to: Lewy przedsionek: 35 mm, aorta wstępująca: 27 mm, IVSDA (rozkurcz): 12 mm, lewa komora: 51 mm, prawa komora: 32 mm. Ćwiczę na siłowni. Czy mogę mieć obawy co do swojego stanu zdrowotnego? Bardzo boję się, że mogę mieć zawał serca. Czy jest duże zagrożenie? Co powinienem teraz  z tym zrobić? Czy przerost lewej komory serca to coś złego? Czy jest to groźne dla zdrowia i dla życia? Obawiam się najgorszego. Chciałbym jednak wiedzieć co mnie czeka i co powinienem teraz zrobić. Pozdrawiam

Witam!

Przedstawione wyniki rzeczywiście sugerują przerost lewej komory. W związku konieczne jest określenie przyczyny tego zjawiska i leczenie/usunięcie jej. Postęp przerostu może skutkować niewydolnością serca. Najczęściej do przerostu prowadzi nadciśnienie tętnicze, wada serca (ECHO wykluczyło), kardiomiopatie, choroby endokrynologiczne czy stosowane sterydy anaboliczne. Samo ECHO serca nie określa ryzyka sercowo-naczyniowego. Do tego służy skala SCORE zawierająca informacje o cholesterolu całkowitym, paleniu tytoniu, ciśnieniu skurczowym, płci i wieku. Z uwagi na wiek, można powiedzieć, że ryzyko zawału jest niskie. Proponuję zgłosić się do internisty w celu dokładnej diagnostyki.

Pozdrawiam serdecznie!

Przemysław Zarzeczny

Szanowny Panie!
Przedstawione przez Pana wyniki badania ECHO serca wskazują, że rzeczywiście lewa komora jest powiększona – tzn. uległa przerostowi. Na samym wstępie należy zaznaczyć, że na podstawie samego wyniku nie jest możliwe podanie przyczyny przebudowy jamy serca. W tym celu należy udać się do lekarza POZ z otrzymanym wynikiem ECHO, tak by specjalista przeprowadził wywiad, zbadał Pana i rozpoczął diagnostykę przerostu lewej komory.
W obecnej chwili, nie można powiedzieć, że jest Pan szczególnie narażony na zawał mięśnia sercowego (z uwagi na młody wiek, ryzyko to jest niskie, choć stopień ten zależy od jeszcze innych czynników).
Przerost lewej komory jest najczęściej wynikiem długotrwałego przeciążenia serca najczęściej w przebiegu wieloletniego nadciśnienia tętniczego lub zwężenia zastawki aortalnej. Podobne zmiany obserwowane są u sportowców poddanych intensywnemu treningowi. Natomiast w kardiomiopatii przerostowej przerost mięśnia nie jest związany z przeciążeniem serca pracą ale wynika z samoistnego przerostu zależnego od mutacji genów kodujących białka kurczliwe.
Poza nadciśnieniem istnieje też wiele czynników środowiskowych sprzyjających powstaniu przerostu. Zalicza się do nich:
1) niewłaściwa, bogata w sole i konserwanty dieta,
2) długotrwałe przebywanie w sytuacjach stresowych,
3) nadużywanie alkoholu,
4) otyłość,
5) przyjmowanie niektórych leków, jak parathormon, insulina czy tyroksyna.
Istnieją pewne grupy ryzyka, która są bardziej podatne na zachorowania. Do tych „z wyboru" zalicza się przede wszystkim osoby otyłe lub uzależnione od alkoholu. Do grup narzuconych można zaliczyć przede wszystkim mężczyzn chorujących częściej niż kobiety, osoby rasy czarnej, osoby w podeszłym wieku.
Nie ma typowych objawów przerostu mięśnia lewej komory. Objawy są związane z konsekwencjami przerostu takimi jak niedokrwienie serca, zaburzenia rytmu czy niewydolność serca.