Rozpoznanie kardiologiczne- wypadanie płatka zastawki mitralnej

Mam 24 lata i jestem kobietą. wykonano mi badanie echa serca w celu obserwacji w kierunku kardiomiopatii przerostowej o to opis Wymiary jam serca w normie. kurczliwość mięsnia lewej komory dobra. EF ok. 65%. Zastawka aotralna; zwiększone wysycenie obwodowych części płatków, AV V max=1,2m/sek, AR/+/. Zastawka mitralna; zwiekszone wysycenie płatka tylnego, płatek przedni wiotki o zwiększonej ruchomości, śladowa MR. W napływie mitralnym; fala E>A. TR/+/. Osierdzie wolne nie stwierdzono kardiomiopatii przerostowej ale wypadanie płatka zastawki mitralnej czy to coś poważnego? Czy to w przyszłosci może się jakoś rozwinąć? Czy ma to cos wspólnego z kardiomiopatią przerostową? Chciałabym jeszcze się dowiedzieć cos na temat tej choroby kardiomiopatii przerostowej, ponieważ mój brat zmarł na zawał w wieku 26 lat. Dziekuję

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Wypadanie płatka/ów zastawki mitralnej, czyli niedomykalność mitralna, to wada serca polegająca na wstecznym przepływiwe krwi z lewej komory do lewego przedsionka, spowodowanym nieprawidłowym zamknięciem płatków zastawki mitralnej.

Występuje u ok. 90% osób poddawnych badaniu echokardiograficznemu. Częstość występowania zwiększa się z wiekiem oraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego. Częstość występowania w populacji ogólnej szacuje sie na ok.1-2%.

Niedomykalnośc dzielimy na ostrą i przewlekłą.
Ostra rozwija się nagle, szybko, np. w następstwie infekcyjnego zapalenia wsierdzia, urazu podczas zabiegów na sercu, pęknięcia struny ścięgnistej , etc.
Przewlekła rozwija się powoli, jako powikłanie mi.in. choroby reumatycznej, zmian zwyrodnieniowych aparatu zastawkowego, chorób reumatologicznych, chorób mięśnia sercowego , etc.

Wyróżniamy również niedomykalność czynnościową, tzn. taką, która powstała wskutek uszkodzenia, przebudowy lub rozstrzeni lewej komory, bez uszkodzenia aparatu zastawkowego.

Przebieg choroby zależy od jej postaci.

W niedomykalności czynnościowej zależy od choroby podstawowej.

Ostra niedomykalność przebiega gwałtownie i nieleczona operacyjnie prowadzi zwyklwe do zgonu.

Niedomykkalność przewlekła przez kilkanaście lat przebiega bezobjawowo. U chorych bez objawów bardzo istotne znaczenie rokownicze ma wielkość fali zwrotnej. Jeśli niedomykalność jest duża, może doprowadzić do nieodwracalnej, bezobjawowej dysfunkcji lewej komory.

Kardiomiopatia przerostowa to choroba mięśnia sercowego najczęściej uwarunkowana genetycznie, charakteryzująca się przerostem głównie mięśnia lewej komory, często z asymetrycznym przerostem przegrody międzykomorowej, zwykle z zachowaną czynnością skurczową. Może być również wynikiem uwarunkowanych genetycznie zespołów oraz chorób układowych, w których występuje przerost mięśnia sercowego, mi.in. skrobiawicy i glikogenozach.

Przebieg choroby zależy od stopnia przerostu mięsśnia, wielkości gradientu w drodze odpływu, skłonności do arytmii. Często chorzy dożywają późnego wieku, ale zdarzają się też nagłe zgony w młodym wieku ( także jako pierwsza manifestacja choroby) i niewydolność serca.

Leczy się tylko chorych objawowych.
Jeśli objawy nie występują, chorzy pozostają pod obserwacją.

Mam nadzieje, że przybliżyłam Pani oba problemy.

Pozdrawiam serdecznie