redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaki sport mogę uprawiać w tym wypadku?

Witam, Mam 34 lata jestem 4 miesiące po mikrodiscektomii odcinka L4-L5. Rehabilituję się od jakiegoś czasu widzę efekty. Mam dodatkowo spłyconą lordozę lędźwiowa i chciałam zapytać jaki sport będę mogła uprawiać po powrocie do codzienności a czego unikać, dziekuję za radę, 
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jaki sport mogę uprawiać w tej sytuacji?

Dzień dobry, chciałbym zapytać o kilka kwestii związanych z moim stanem zdrowia. Najpierw opis medyczny. Mam 42 lata, 186 cm wzrostu, ważę 87 kg. Pracuję przy komputerze i wiele czasu spędzam w pozycji siedzącej. Po dosyć mocnym masażu w ciągu ostatnich 2 miesięcy miałem problem z ciśnieniem i tachykardią (podejrzenie zaburzeń nerwicowych z somatyzacją). Byłem już cztery razy na SOR. Po badaniach zatwierdzony brak zagrożeń ze strony kardiologii. TK głowy - struktury anatomiczne mózgowia bez uchwytnych zmian. Wyniki MR kręgosłup piersiowy: Na poziomie Th11/12 widoczna jest niewielka, pośrodkowa protruzja krążka międzykręgowego modelująca worek oponowy. Pozostałe krążki piersiowe bez przepuklin, o prawidłowej wysokości i sygnale. Drobne osteofity przednio-bocznych krawędzi trzonów. Naczyniaki Th7, Th10 i Th12 śr. od 0,8 cm do 1,2 cm. Nie wykazano stenozy kanału kręgowego, otworów międzykręgowych ani ucisków korzeniowych. Objęty badaniem odcinek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych. W tym momencie mam stałe nadciśnienie, stosuje leki obniżające ciśnienie, przeciwbólowe i magnez B6. Nic mi nie pomaga. Jaka to może być choroba, i co mam robić dalej? Jakie dodatkowe badania muszę zrobić? Dobrze rozumiem, że w perspektywie czasowej już zabronione są mnie niektóre sporty (np. siłownia, rower, bieganie)? Jaki sport mogę uprawiać w tej sytuacji? Bardzo proszę o opinię. Pozdrawiam serdecznie. Andrzej.
MĘŻCZYZNA, 42 LAT ponad rok temu

Panie Andrzeju,

zalecana jest szczegółowa diagnostyka i leczenie zaburzeń lękowych metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Zaburzenia lękowe - zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną objawiają się przyspieszonym pulsem (tachykardią) i podwyższonym ciśnieniem krwi, uciskiem w klatce piersiowej, problemami gastrycznymi, wskutek pobudzenia układu współczulnego (nadnercza produkują katecholaminy - adrenalinę i noradrenalinę), w stanach zagrożenia, np., strach, gniew, organizm mobilizuje się do działania., może występować napięcie mięśniowe, ból w okolicy karku i pleców.
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy 3 czynniki lęku:
(1) Poznawczy (myśli, wyobrażenia).
(2) Fizjologiczny (doznania w ciele).
(3) Behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te aspekty wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją.
Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W tym przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga zmieniać przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty