Czy mogę wrócić do aktywności po operacji tętniaka?

Dzień dobry. Jestem 29-letnim mężczyzną. W lutym br. przechodziłem covida (łagodnie), po czym w maju zgłosiłem się do kardiologa w celu zbadania serca z uwagi na dość szybką męczliwość. Echo serca wykazało tętniaka aorty wstępującej (prawie 6 cm), przerost mięśnia sercowego oraz dwupłatkową zastawkę aortalną. Aktualnie czekam na termin operacji w warszawskiej klinice kardiologicznej w Aninie. W związku z tym mam nast. pytania: czy po operacji będę mógł dalej uprawiać sport oraz czy leki na nadciśnienie, które mi przepisano, będę już musiał brać do końca życia? Biorę prestarium 10 mg 1x dziennie rano oraz ostatnio włączono mi amlopin 5 mg 1 x dziennie też rano, z uwagi na dalsze wysokie ciśnienia. Dodam też, że do momentu, gdy dowiedziałem się o tętniaku czynnie uprawiałem sport. Tygodniowo biegałem po ok. 50 km, przebiegłem kilka maratonów a w samym kwietniu br. przebiegłem dwa ultramaratony po ponad 50 km. Bardzo proszę o informację.

Jest to pytanie, które należy zadać kardiologowi lub kardiochirurgowi, który pana leczy lub będzie leczył. Każdy przypadek jest inny, metody zabiegu też są inne. Po zabiegu jest możliwość rehabilitacji kardiologicznej, gdzie specjalizują się w określaniu możliwości wysiłkowej po chorobie. Leki często trzeba stosować przewlekle i systematycznie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wydaje się, że ma Pan dużo szczęścia. Stosunkowo szybko i sprawnie wykryto u Pana dolegliwości, które mogły być zagrożeniem dla życia. Jak się okazuje tętniak aorty to choroba, która może szczególnie dotykać sportowców wyczynowych takich jak Pan, dlatego warto się zastanowić i koniecznie skonsultować z lekarzem prowadzącym powrót do tak wzmożonej aktywności fizycznej. Fizjologiczną reakcją na wykonywany wysiłek fizyczny jest wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Razem ze wzrostem akcji serca sprzyja ono sportowcowi, zapewniając lepszy przepływ krwi do wszystkich tkanek w organizmie, zaopatrując je w odpowiednie ilości tlenu, glukozy i innych składników odżywczych. Nierzadko jednak zdarza się, że ciśnienie rośnie do nieadekwatnie wysokich wartości. Niestety częste, długotrwałe wysokie wartości ciśnienia tętniczego mogą powodować poszerzenie aorty wstępującej. Badania naukowe dowiodły, że wymiar aorty piersiowej jest istotnie większy u ludzi uprawiających sporty niż u osób prowadzących spoczynkowy tryb życia oraz istotnie wyższy u sportowców podejmujących duże, intensywne wysiłki niż tych pozostających przy wysiłkach łagodnych. Zatem powyższe badania wskazują na to, że dla zapewnienia sobie zdrowia warto byłoby na Pana miejscu przerzucić się na mniej obciążające dyscypliny sportowe. Natomiast przyjmowanie leków na nadciśnienie będzie zależne od bieżących badań.

Zapraszam również do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/tetniak-aorty

https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-nadcisnienie-rodzaje-bezpieczenstwo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.