Co oznacza taki objaw po operacji zastawki?

W dniu 13 września 2023r w SCCS w Zabrzu miałem operację plastyki dwupłatkowej zastawki aortalnej oraz protezę opuszka aorty (zabieg metodą Davida II w krążeniu pozaustrojowym). Kilka dni po operacji po nabraniu powietrza do płuc zacząłem odczuwać wewnątrz klatki piersiowej bicie serca, tzn. czuję każde jego uderzenie, odczuwam to jak pstrykanie wieczkiem od słoika, ciężko mi to nawet określić lecz bez problemu jestem w stanie liczyć swoje tętno nabierając tylko powietrze do płuc. Czy są Państwo w stanie odpowiedzieć mi czy jest to normalny objaw przy tego typu operacji i czy on ustąpi oraz czy jest ewentualna możliwość korekcji tego typu przypadłości, gdyż jest to bardzo niekomfortowe oraz nie wiem czy zwyczajnie nie stworzy to kolejnych problemów kardiologicznych w przyszłości?
MĘŻCZYZNA, 35 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry,

Powinien Pan wykonać EKG i skonsultować się z kardiologiem- po zabiegach kardiochirurgicznych często występują przejściowe zaburzenia rytmu serca, które pacjent może odczuwać w opisany przez Pana sposób. Warto także wykonać kontrolne echo serca. Jednocześnie proszę monitorować ciśnienie tętnicze, zbyt wysokie może wywołać uczucie kołatania.