Czy konieczna jest operacja przy zwężeniu zastawki aortalnej?

Zdiagnozowano u mnie umiarkowane zwężenie zastawki aortalnej, które jest spowodowane tym, że urodziłam się z dwupłatkową zastawką. Miewam dość często arytmię, czuję jak serce mi się "potyka", zwłaszcza w nocy, boję się jakichkolwiek leków, a tym bardziej operacji. Nie chcę też zrezygnować z aktywnego trybu życia. W jaki sposób przebiega leczenie? Czy operacja w każdym przypadku jest konieczna?

Lek. Tomasz Budlewski

zależy od warunków anatomicznych. być może jest możliwość wykonania zabiegu przez naczynia tzn bez operacji tylko zabieg przez skórny. wskazana wizyta u kardiolog