Jeanine a dwupłatowa zastawka aortalna

Dzień dobry. Chciałam się dowiedzieć czy mając wadę serca tj. dwupłatkową zastawkę aortalną (Pł.nie pogrubiałe) mogę stosować tabl. antykonc. - Jeanine?   Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nie znalazłam w piśmiennictwie wytycznych dotyczących antykoncepcji hormonalnej przy obecności zastawki dwupłatkowej. Natomiast trzeba pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne mają działania niepożądane wystepujące w obrębie układu krążenia.
I tak np. przy obecności zastawki dwupłatkowej należy dążyć do utrzymania niskiego poziomu lipidów we krwi. Tabletki antykoncepcyjne mają działanie pogarszające profil lipidowy (wzrost poziomu cholesterolu). Musi Pani dokonać wyboru sama. Warto poradzić się specjalisty kardiologa. Ja osobiście raczej unikałabym w Pani sytuacji antykoncepcji hormonalnej.

Trzeba jeszcze pamietać, że  w przypadku zastawki dwupłatkowej obowiązuje profilaktyka bakteryjnego zapalenia wsierdzia, która polega na podawaniu antybiotyków przy wykonywaniu niektórych zabiegów medycznych (u dentysty, ginekologa, urologa).

Antybiotyki mogą obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.