Wymieniona zastawka aortalna a lot samolotem

Dzień dobry. Mam pytanie do lekarza Kardiologa. Mój mąż ma wymieniona zastawkę aortalną, codziennie zażywa na warfin Chce lecieć do Anglii, doczytałam ze przed lotem musi zażywać lek w formie zastrzyku.. czy to prawda? czy to indywidualna decyzja lekarza prowadzącego? I jakie dokumenty powinien zabrać ze sobą w ewentualna podróż? no i czy w ogóle może lecieć samolotem? Z góry dziękuję za odpowiedz Pozdrawiam Emilia

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam,
Pani mąż jest zapewne pod stałą kontrolą kardiologa, oznaczając poziom INR. Jeżeli wyniki badań są w prawidłowym zakresie, to posiadanie wszczepionej sztucznej zastawki aortalnej nie jest przeciwwskazaniem do lotu samolotem, nie jest też potrzebna dodatkowa profilaktyka, a jedynie należy wziąć pod uwagę podstawowe (dla wszystkich) zalecenia, czyli starać się pić plyny i wstawać na chwilę co 1h, unikając spania w pozycji siedzącej.