Dwupłatkowa zastawka aortalna a operacja

Witam mam24 lata i mam wade serca dwupłatkowa zastawka aortalna. Moje serce bardzo mocno bije. moj lekarz ma sie jeszcze zastanowic po badaniu czy bede mial operacje. pracuje w firmie wykonczeniowej i obawiam sie ze pozniej nie bede mogl wykonywac tej pracy. prosze bardzo o porade. z gory dziekuje. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zastawka dwupłatkowa aorty nie dająca przecieku wstecznego i powikłań (stenoza, niedomykalność, rozwarstwienie aorty) nie jest kwalifikowana do leczenia. Jednak u większości chorych w ciągu życia pojawia się powikłanie wymagające leczenia, dlatego osoby z BAV wymagają regularnych, kontrolnych badań echokardiograficznych. U chorych z rozpoznaną zastawką dwupłatkową konieczna jest również profilaktyka infekcyjnego zapalenia wsierdzia oraz zmniejszenie ryzyka rozwoju stenozy poprzez modyfikację czynników środowiskowych - zaprzestanie palenia papierosów, obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, regulacja ciśnienia tętniczego krwi. Choroba sama w sobie nie jest przeciwskazaniem do tego rodzaju pracy. Zabieg operacyjny przeprowadza się u osób ze zwężeniem zastawki, niedomykalnością, poszerzeniem aorty wstępującej (powyżej 55 mm) lub jej rozwarstwieniem. Poszerzenie aorty wstępującej powyżej 4,5 cm może być czynnikiem przyspieszającym podjęcie decyzji o operacji. Zabieg operacyjny polega na wymianie zastawki dwupłatkowej, w niektórych przypadkach jest możliwe wykonanie walwuloplastyki. Pacjenci wymagający zastosowania protez zastawkowych, mogą otrzymać zastawki mechaniczne lub pochodzenia naturalnego.