Wskazania do operacji zastawki aortalnej

Witam! Mam 62 lata. W 1992 roku miałam wykonaną operację wymiany zastawki mitralnej. Była ona konieczna, ponieważ specjalista dawał mi najwyżej pół roku życia. Po tej operacji miałam zalecenia prowadzenia oszczędnego trybu życia. Jednak praca w gospodarstwie i wychowywanie dwójki dorastających dzieci spowodowały konieczność wszczepienia stymulatora serca, a po ośmiu latach wymiany w nim baterii. W kwietniu ubiegłego roku wylądowałam w miejscowym szpitalu z powodu utrwalonego migotania przedsionków. W grudniu sytuacja się powtórzyła, nieznośne uczucie trzepotania i drżenia serca oraz ucisk w klatce piersiowej nie pozwalał na normalne funkcjonowanie. Po wyjściu ze szpitala nie miałam innego wyjścia, jak kompletnie nic nie robić i odpoczywać w pozycji leżącej najczęściej jak tylko się da. Nie miałam innego wyjścia i musiałam się zastosować (dla kobiety pracującej od dziecka w gospodarstwie było to bardzo trudne). Teraz stwierdzam niewielką, ale widoczną poprawę, bardzo oszczędny tryb życia zaczął dawać wymierne skutki. Moje pytanie brzmi: czy konieczna jest operacja zastawki aortalnej, jeżeli przy obecnym trybie życia i baniu zleconych lekarstw zaczyna być widoczna jakakolwiek poprawa? Wszystkie szczegóły dotyczące mojego problemu spisałam z ostatniego wypisu ze szpitala. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź! Stefania J.

Witam! Niestety nie przedstawiła Pani wyniku badania echokardiograficznego ani ewentualnej konsultacji kardiochirurgicznej w aspekcie operacji zastawki aortalnej. W związku z tym trudno wyrazić opinię jak zaawansowana jest ewentualna wada zastawki aortalnej oraz odpowiedzieć na pytanie czy konieczna jest operacja. Biorąc pod uwagę zalecenia co do oszczędzającego trybu życia można przypuszczać, że cierpi Pani na zaawansowaną przewlekłą niewydolność serca spowodowaną wadami zastawkowymi. W związku z tym jedyną formą leczenia przyczynowego jest w Pani przypadku operacja kardiochirurgiczna. Zaobserwowana przez Panią okresowa poprawa samopoczucia jest wynikiem unikania wysiłku fizycznego oraz odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Należy jednak wiedzieć, że niewydolność serca o takiej przyczynie ma tendencję do stopniowego narastania, a niektóre czynniki jak np. infekcje dróg oddechowych dodatkowo przyspieszają postęp choroby. W związku z tym biorąc pod uwagę przedstawiony opis wydaje się, że zaproponowana bądź rozważana operacja zastawki aortalnej wymaga konsultacji kardiochirurgicznej w celu omówienia ryzyka oraz korzyści. W tej chwili z uwagi na brak istotnych szczegółów nie mogę napisać nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!