Czy mogę poddać się operacji tętniaka aorty wstępującej techniką małoinwazyjną?

Czy w dobie tak wysoce zaawansowanej technologii operuje się w Polsce tętniaka aorty wstępującej techniką małoinwazyjną. Jestem mężczyzną - 54 lata. Wyniki echokardiograficzne: zastawki wszystkie bez zmian, tętniak aorty wstępującej bez cech rozwarstwień i bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości m. LK, opuszka poszerzona do 56 mm, aorta wstępująca - 48 mm, łuk aorty - 32 mm. Proszę o opinie.

Lek. Jakub Krawczyk

Witam Pana serdecznie! Tętniak aorty brzusznej to problem bardzo skomplikowany i sposób leczenia ustalany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Bardzo trudno standaryzować wybór metody postępowania nawet w podobnych przypadkach. Najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na wybór sposobu terapii są wielkość tętniaka oraz lokalizacja anatomiczna. Zależnie od tego najogólniej możemy założyć, że najpilniejszej operacji wymagają większe zmiany lub te o zmienionej strukturze ściany naczynia. Znaczenie ma również stopień ucisku na sąsiednie struktury anatomiczne i obecność związanych z tym objawów i następstw.

Kolejną, właściwie najważniejszą kwestią dla chorego jest bilans spodziewanych korzyści w stosunku do możliwego ryzyka zabiegu operacyjnego. Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem jest pęknięcie tętniaka i utrata dużej ilości krwi podczas samego zabiegu operacyjnego, co może nawet skutkować zgonem pacjenta. Decydując się na zabieg, zespół złożony z anestezjologa oraz chirurga ocenia wskazania do wykonania konkretnego zabiegu - operacji metodą klasyczną lub wewnątrznaczyniową (z reguły mniej inwazyjną). Jest to zależne od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego wydolności oraz obciążenia innymi chorobami.

W różnych szpitalach tętniaki aorty wstępującej operuje się zarówno klasycznie, jak i wewnwątrznaczyniowo poprzez założenie stentu. Nie jestem w stanie odpowiedzieć, który zabieg powinien być wykonywany u Pana ponieważ decyzję o sposobie postępowania w każdym przypadku podejmuje lekarz prowadzący. Operacje tętniaków odbywają się w ośrodkach specjalistycznych. Wybór metody zabiegu zależy również od doświadczenia zespołu operacyjnego w kontekście wykonywania takich operacji.