Czy te duszności mogą sugerować, że mam astmę?

Od kilku miesięcy mam duszności i uczucie bólu w dolnej części gardła. Ból nie jest stały. Znika po przyjęciu środka o nazwie Berodual. Podczas ataków duszności odkszusza się nie wielka ilość flegmy. Zauważyłem też bardzo duży spadek formy. Zrobiłem badania krwi w których nie ma niczego co mogło by za niepokoić. W prześwietleniu klatki piersiowej zmian na płucach nie ma. Jest tylko powiększona sylwetka serca. Jestem nadcisnieniowcem i leczę nadciśnienie od kilkunastu lat. Duszności ustają po przyjęciu tego środka na kilka czasami kilkanaście godzin lecz zaczynają powracać coraz częściej. Mam też kłopot z alergią na jakąś witaminę. Gdy zjem zbyt wiele owoców lub warzyw dostaje wysypki. Biorę na tą dolegliwość lek Hitaksa. Czy te duszności to może być astma? Czy może jednak jakaś choroba układu krążenia.
MĘŻCZYZNA, 53 LAT 7 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

co do astmy, to powinien się Pan skontaktować z pulmonologiem. Specjalista ten może przeprowadzić odpowiednie testy, takie jak spirometria, aby ocenić funkcję płucną i potwierdzić obecność astmy. Lekarz pomoże również ustalić plan leczenia, jeśli zostanie ona zdiagnozowana.

Powiększona sylwetka serca może być związana z nadciśnieniem, ale tak czy inaczej, zalecamy udać się do kardiologa i przeprowadzić odpowiednie badania. Możliwe, że będzie konieczna zmiana dawkowania leków.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszona-sylwetka-serca-w-przeswietleniu-klatki-piersiowej

https://portal.abczdrowie.pl/astma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.