Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 6 1 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Lobektomia: Pytania do specjalistów

Ostroga główna ostra, kikut oskrzela prawidłowo wygojony, ujście oskrzela płata dolnego zniekształcone

Witam, 25.09.2014 lobektomia górna lewa ca planoG1pT2bN0. TK 21.07.2016 wnioski: w obrazie TK nie stwierdza się cech wznowy procesu npl. Bronch. fiber. z 07.09.2016r. Ostroga główna ostra, kikut oskrzela prawidłowo wygojony,ujście oskrzela płata dolnego zniekształcone w swoim przebiegu ale drożne.... Witam, 25.09.2014 lobektomia górna lewa ca planoG1pT2bN0. TK 21.07.2016 wnioski: w obrazie TK nie stwierdza się cech wznowy procesu npl. Bronch. fiber. z 07.09.2016r. Ostroga główna ostra, kikut oskrzela prawidłowo wygojony,ujście oskrzela płata dolnego zniekształcone w swoim przebiegu ale drożne. Zakończono planowe bronchofiberoskopie. Badanie patomorf.-cytologia aspiracyjna: aspirat - oskrzele: komórek nowotw. nie stwierdza się. Prątki kwasooporne-ujemne.Aspirat oskrzelowy ropny.Co dalej?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Katarzyna Szymczak
Lek. Katarzyna Szymczak

Czy możliwa jest konsultacja onkologiczna?

Witam. tata ma raka gruczułowego jelita grubego,jest po lobektomii płuca i laparoskopii jelita, gdzie wyłoniono kolostomie. Niestety są przerzuty do mózgu (guz duży) w części ciemieniowej.Operacyjnie można usunąć guz ale ze względu na inne choroby niewydolność nerki i nadciśnienie... Witam. tata ma raka gruczułowego jelita grubego,jest po lobektomii płuca i laparoskopii jelita, gdzie wyłoniono kolostomie. Niestety są przerzuty do mózgu (guz duży) w części ciemieniowej.Operacyjnie można usunąć guz ale ze względu na inne choroby niewydolność nerki i nadciśnienie jest bardzo duże ryzyko że nie przeżyje operacji usunięcia guza.onkolog proponuje radioterapię w koszalinie. Czy jest jeszcze jakiś inny szpital czy lekarz onkolog gdzie moglibyśmy udać się na konsultację tego przypadku?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jakie są możliwości leczenia tego raka płuc?

W m-cu sierpniu byłem operowany z powodu guza płuca lewego.W badaniu śródoperacyjnym stwierdzono raka niedrobnokomórkowego płuca lewego.Wykonano lobektomie górną lewą z limfadenektomią. Po operacji otrzymałem następujący wynik histopatologiczny:Adenocarcinoma G2 lobi superioris pulmonis sinistrii. pT2aN1MOL1VORO.Średnio zróżnicowany rak gruczołowy o utkaniu zrazikowym... W m-cu sierpniu byłem operowany z powodu guza płuca lewego.W badaniu śródoperacyjnym stwierdzono raka niedrobnokomórkowego płuca lewego.Wykonano lobektomie górną lewą z limfadenektomią. Po operacji otrzymałem następujący wynik histopatologiczny:Adenocarcinoma G2 lobi superioris pulmonis sinistrii. pT2aN1MOL1VORO.Średnio zróżnicowany rak gruczołowy o utkaniu zrazikowym i tapetującym nacieka opłucną płucną.Mam 72 lata,jestem po zawale serca(2008r)oraz po wszczepieniu 4 stentów i rozrusznika(2013r).Moje pytanie brzmi: jaka będzie możliwość dalszego i sposoby leczenia oraz wyleczenia z tego raka.Nadmieniam,że wizytę do onkologa mam pod koniec października.Dziękuję za szybką odpowiedź,co może mię czekać w nabliższym czasie.
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Stan po częściowej lobektomii płuca

Witam, minęły 4 m-ce po częściowej lobektomii płuca. Chemioterapia- 4 razy po 2 cykle ( długi dolewka). Opis bronchoskopii fiberoskopowej: Krtań i tchawica bz. Ostroga główna ostra.Po prawej ujścia drożne.Po lewej kikut oskrzela płata górnego płytki.Ujście płata dolnego... Witam, minęły 4 m-ce po częściowej lobektomii płuca. Chemioterapia- 4 razy po 2 cykle ( długi dolewka). Opis bronchoskopii fiberoskopowej: Krtań i tchawica bz. Ostroga główna ostra.Po prawej ujścia drożne.Po lewej kikut oskrzela płata górnego płytki.Ujście płata dolnego skręcone, ale spasażowano fiberoskopem.Pobrano materiał na posiew,cytologie i AFB. Kontrola za 8 mcy. Co oznacza taki wynik? Było robione prześwietlenie. Nie znam wyniku. Pozdrawiam
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Ryszard Chalecki
Lek. Ryszard Chalecki
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Guz prawego nadnercza w TK

Witam,jestem po prawostronnej lobektomii.W TK przed zabiegiem operacyjnym nie było zmian w nadnerczu,obecnie w kontrolnym TK(3,5 mies po zabiegu)jest 1,5cm guz prawego nadnercza.Co to znaczy?Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Jak długo trwa leczenie po lobektomii?

Ile trwa rekonwalescencja po lobektomii płata środkowego? Bez chemii, maświetlań itd. Usuwany będzie płat bo jest zniszczony przez stan zapalny. Kiedy mozna wrocic do pracy.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jaką aktywność fizyczną można wykonywać po lobektomii?

Jakie aktywnosci fizyczne mogę wykonywać dwa, trzy miesiące po lobektomii - usunięciu płata płuca? Kiedy będę mogła jeździć na nartach, rowerze, chodzić po górach?
odpowiada 2 ekspertów:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mogę mieć wykonaną scyntygrafię serca?

Dzieńdobry.Jestem po lobektomii lewego płuca.Czy mogę mieć wykonaną scyntygrafię serca?Czy wkladka tytanowa w kręgosłupie te z nie przeszkodzi badaniu?Dziękuję .
odpowiada 1 ekspert:
 Bartłomiej Rawski
Bartłomiej Rawski

Opis USG po operacji tarczycy

po operacji tarczycy. Opis usg: Stan po lewostronnej lobektomii. W badaniu usg uwidoczniły sie płaty tarczycy. Oba płaty niejednorodne o znacznie obniżonej echogeniczności z zaznaczonymi cechami włóknienia. Płat prawy: 18,0x15,4x50,0 mm. Kikut lewy o wym: 23,4x17,9x51,0 mm.W tylnej części... po operacji tarczycy. Opis usg: Stan po lewostronnej lobektomii. W badaniu usg uwidoczniły sie płaty tarczycy. Oba płaty niejednorodne o znacznie obniżonej echogeniczności z zaznaczonymi cechami włóknienia. Płat prawy: 18,0x15,4x50,0 mm. Kikut lewy o wym: 23,4x17,9x51,0 mm.W tylnej części kikuta guzek hyperechogeniczny o wym: 15,8x10,9 x13,1mm.Badaniem PD unaczynienie na obwodzie guzka.W bocznej części guzek 6,5x4,9x6,2mm. Unaczynienie na obwodzie guzka. Cieśń-3,7m.Czy to rak?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Marek Rawski
Dr n. med. Marek Rawski

Jakie badania należy wykonać po lobektomii?

Witam...jestem po LOBEKTOMI prawego gornego a plata pluca węzły chłonne wolne od zmian, guz adenocarcinoka małe differentiatum nie zleć ono konsultacji z onkologii, mam comiesięczne wizyty w poradni przyszli talent. Próże o informacje czego mam się bać po operacji,... Witam...jestem po LOBEKTOMI prawego gornego a plata pluca węzły chłonne wolne od zmian, guz adenocarcinoka małe differentiatum nie zleć ono konsultacji z onkologii, mam comiesięczne wizyty w poradni przyszli talent. Próże o informacje czego mam się bać po operacji, jakie badania i jak często wykonywać. Chce wyjechać i odpocząć, nie wiem gdzie korzystniej w góry czy nad morze czy korzystać z bezpiecznych zabiegów inhalacje, gimnastyka
odpowiada 2 ekspertów:
Dr n. med. Grzegorz Luboiński
Dr n. med. Grzegorz Luboiński
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Ból piersi i stan po usunięciu połowy płuca

Witam, dokładnie miesiąc temu przeszłam operację usunięcia połowy prawego płata płuca, tzw. lobektomię prawą dolną. Termin kontroli mam dopiero na 3 listopada, a dokucza mi ból piersi prawej, jest wrażliwa na dotyk i lekko zdrętwiała. Stąd moje pytanie czy to normalne ? Ginekolog nic podejrzanego nie zauważyła.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Co oznacza miąższ płuca poza gazem z cechami niezgodny i ogniskowego zwolnienia?

Pacjent lat 77,po lobektomii prawego,górnego płata płuca.NSCLC FAVOUR SQUMOUS CARCINOMA.G3,pT1 BoNd. Ogniskowa guz wykazuje pola różnicowania neuroendokrynnego.Brak cech desmoplazji w podscielisku guza.Obecna martwica w obrebie guza 20procent.Opłucna plucna wolna od nacisku raka.Zatorow z komórek nowotworowych w świetle naczyń nie... Pacjent lat 77,po lobektomii prawego,górnego płata płuca.NSCLC FAVOUR SQUMOUS CARCINOMA.G3,pT1 BoNd. Ogniskowa guz wykazuje pola różnicowania neuroendokrynnego.Brak cech desmoplazji w podscielisku guza.Obecna martwica w obrebie guza 20procent.Opłucna plucna wolna od nacisku raka.Zatorow z komórek nowotworowych w świetle naczyń nie stwierdzono.Stwierdzono cechy inwazji nerwów.Margines oskrzelowa pobrany,zajęty przez maciek raka.Margines do opłucnej płucnej 1mm.Miąższ płuca poza gazem z cechami niezgodny i ogniskowego zwolnienia. Proszę o interpretację.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy mogę mieć zabieg laserem w usuwaniu zaćmy wtórnej?

jestem po lobektomii lewej górnej.Czy mogę mieć zabieg laserem w usuwaniu zaćmy wtórnej.Dziękuję za odpowiedż.Marianna
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Rafał Jędrzejczyk
Lek. Rafał Jędrzejczyk

Czym różni się kraniektomia od lobektomii?

Czym różni się kraniektomia od lobektomii?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Zbigniew Żurawski
Lek. Zbigniew Żurawski

Czy hamartoma usunięta z płuca może odrastać?

Dzień dobry. Czy hamartoma usunięta z płuca metodą bronchoskopii może odrastać? Czy z powodu hamartomy wykonuje się lobektomię?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Jak leczyć ból stawów biodrowych?

Lekarz ortopeda skierował mnie na badania z powodu bólu stawów kolanowych , biodrowych i kręgosłupa.: anty- Borrelia IGM-ujemny ,IgG-ujemny wynik, anty-Chlamydia trachomatis w kl.IgM wynik ujemny , w kl. IgG ujemny wynik , na anty- Chlamydia pneumoniae w kl.... Lekarz ortopeda skierował mnie na badania z powodu bólu stawów kolanowych , biodrowych i kręgosłupa.: anty- Borrelia IGM-ujemny ,IgG-ujemny wynik, anty-Chlamydia trachomatis w kl.IgM wynik ujemny , w kl. IgG ujemny wynik , na anty- Chlamydia pneumoniae w kl. IgA 88,10 <20,00 Wynik ujeny,20-25,00 wynik wątpliwy, >25,00 U/ml. wynik dodatni czyli 4 krotnie ponad normę.W kl. IgM ujemny wynik. Proszę o interpretację wyników i kontakt do lekarza który by ewentualnie się zajął tematem w razie potrzeby leczenia. Brałem antybiotyk w lutym przez dwa tygodnie - klindamecynę . Wielkiej poprawy nie odczułem. Jestem po raku płuc ,chemioterapii , radioterapii, lobektomii lewostronnej w 2007r , czerniaku in situ w 2013r. Mam problemy laryngologiczne - oezynofilia w wymazie nosa i ciągłe ,,gryzienie w nosie", astmę oskrzelową, częste bóle opłucnej,bóle żył lub nerwów w całym ciele, zaburzenia snu powodowane jakby nerwowym kołataniem. Od lat bolą mnie stawy biodrowe i od 5 lat kolana.Nie mogę normalnie funkcjonować , jestem ciągle zmęczony i obolały. Bardzo proszę o interpretację wyników czy samo miano 4 - krotnie powiększone w klasie IgA na chlamydię pneumoiae a reszta w normie to oznaka bakterii i czy należy to leczyć czy zostawić w spokoju. Proszę o ewentualny kontakt do lekarza który ma pojęcie na w/w temat. Za odpowiwiedz z góry serdecznie dziękuję i proszę o pomocną dłoń w moich kłopotach.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Budlewski
Lek. Tomasz Budlewski
Patronaty