Co robić z tym burczeniem w jelitach?

Witam, od pewnego czasu bardzo często burczy mi w jelitach, a konkretnie w jednym miejscu w jego ostatnim odcinku w okolicy kości ogonowej. jest to niezależne od rodzaju posiłku, który jem czy pory dnia. czasem jest to parę razy dziennie, a czasem kilkanaście razy w godzinie. w sytuacjach gdy ktoś jest obok jest to dość kłopotliwe i krępujące. kolonoskopię wykonałem i wszystko jest ok. lekarz zasugerował, że to może na tle nerwowym i myślę, że to prawda bo stresu i nerwówki mi nie brakuje. jak to leczyć farmakologicznie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

burczenie lub bulgotanie w jelitach może mieć wiele przyczyn. Wśród nich wyróżnić można: nietolerancje pokarmowe, celiakię, nieswoiste zapalenie jelit czy stan zapalny żołądka. Dobrze, że wykonał Pan kolonoskopię, co pozwala wykluczyć inne, poważne schorzenia.

Bardzo prawdopodobny, zwłaszcza w kontekście stresu, jest również zespół jelita drażliwego, który potrafi się nasilać pod wpływem czynników stresogennych. Zespół jelita drażliwego, oprócz odgłosów z wnętrza brzucha, objawia się zaburzeniami rytmu wypróżnień. Chory może narzekać na biegunki bądź zaparcia. Ponadto towarzyszyć im może częste odbijanie, wzdęcia, gazy oraz nudności.

Leczenie zespołu jelita drażliwego nie zawsze wiąże się z przyjmowaniem leków. Czasem wystarcza zmiana diety oraz wprowadzenie do dnia codziennego odrobiny spokoju. Korzyści może przynieść stosowanie probiotyków oraz picie ziołowych naparów. Warto udać się do gastrologa i porozmawiać o Pańskim problemie.

Więcej o tej dolegliwości przeczytać można w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.