Czy IBS powoduje bulgotanie w brzuchu?

Witam, czy samo bulgotanie w brzuchu czasami po posiłkach może świadczyć o chorobach typu ibs? Dodam, że żadnych objawów nie mam, a samo bulgotanie w ostatnim tygodniu było bardzo nasilone, jednak wydaje mi się, że to przez picie melisy 1/2 razy dziennie. Teraz odstawiłem herbatę i bulgotanie jest tylko czasami, jednak czuję często pracę jelit nawet jak się na tym nie skupiam. Mój psycholog powiedział, że na 99% nie mam Ibs-a, bo chorzy na tę chorobę mają więcej objawów a nie tylko przelewanie w jelitach. Kiedyś mój żołądek pracował normalne - głośne trawienie było czasem po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku, teraz zdarza się to częściej.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zespół jelita drażliwego może dawać wiele różnych objawów ze strony układu pokarmowego. Są to między innymi wzdęcia, biegunki, zaparcia, przelewanie w brzuchu, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz dolegliwości bólowe brzucha.

Aby stwierdzić, czy cierpi Pan na IBS, najlepiej by było udać się do lekarza oraz rozpocząć diagnostykę w tym kierunku. Lekarz musi wykluczyć inne jednostki chorobowe, które mogłyby być przyczyną Pańskich dolegliwości.

Bulgotanie w jelitach pojawia się nie tylko w przypadku IBS, ale również z powodu niestrawności, alergii bądź nietolerancji pokarmowych, celiakii lub świadczy o nieswoistym zapaleniu jelit. Proszę pamiętać, że bulgotanie w brzuchu może być również spowodowane stresem.

Inne pytania o tę dolegliwość znajdzie Pan tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-bulgotanie-w-brzuchu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-powodowac-problemy-z-nadmiernymi-gazami-i-bulgotaniem-w-brzuchu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-to-ciagle-bulgotanie-w-brzuchu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.