Czy stres może powodować te objawy żołądkowe?
Witam, Od jakiś 2 tygodni mam problem z żołądkiem/jelitami. Brzuch jest twardy zwłaszcza jak stoję i lekko wzdęty. Czuje lekki dyskomfort przy ucisku w okolicach nadbrzusza i jelit, przy uciskaniu jelit słyszę głośne przelewanie. Żadne leki zbytnio nie pomagają, jedyne co się poprawiło to to że nie mdli mnie z rana. Na usg jamy brzusznej nic nie wyszło. Czy te wszystkie objawy mogą być spowodowane stresem, czy może czymś innym?

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
stres może dawać wiele różnych objawów. Opisane przez Pana dolegliwości również mogą mieć z nim związek. Bardzo często w sytuacjach stresowych ludzie odczuwają bóle brzucha, wzdęcia czy przelewanie w żołądku.
Takie objawy pojawiają się także w przypadku zespołu jelita drażliwego. Jeśli podczas badania USG lekarz nie zauważył żadnych nieprawidłowości, to jest taka możliwość.
Proszę porozmawiać o swoich dolegliwościach z gastroenterologiem. Jeśli zauważy Pan nasilenie objawów podczas sytuacji stresowych, to warto udać się do psychologa.
Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-brzuchem-a-nerwica,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-mam-problemy-z-brzuchem,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-i-bole-brzucha-z-powodu-stresu.