O czym może świadczyć takie dyskomfort u 40-latka?

Witam, co jakiś czas pojawia się u mnie dyskomfort w górnej części brzucha pod mostkiem oraz po lewej stronie. Czasami jest to ściskanie, jakby skurcz głodowy oraz lekkie wzdęcia i przelewanie w jelitach. Czasami odczuwam również jakby problem z przełykaniem. Podczas przełykania nie odczuwam żadnego bólu, nie mam problemów z wypróżnianiem się, nie mam mdłości ani wymiotów, waga w normie. Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. W opisanym przypadku powinien Pan udać się na konsultację lekarską. Najpierw zalecamy wizytę u lekarza medycyny rodzinnej i internisty. Warto wykonać podstawowe badania krwi, aby sprawdzić ogólny stan Pana zdrowia. Możliwe, że lekarz skieruje Pana też do specjalisty. Wspomina Pan o takich dolegliwościach, jak wzdęcia, uczucie przelewania w jelitach i problemy z przełykaniem. Czasami takie problemy mają związek ze stosowaniem nieodpowiedniej diety. Być może zmiana nawyków żywieniowych pomogłaby zniwelować te objawy. W tej sprawie najlepiej skontaktować się z doświadczonym dietetykiem.

Takie dolegliwości mogą także świadczyć o różnych problemach z układem pokarmowym, które wymagają szerszej diagnostyki. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, w tym usg brzucha i gastroskopii. Gastrolog może zlecić również zrobienie kolonoskopii, ale sprawdzić stan Pana jelit. Jeżeli dolegliwości będą utrzymywać się przez dłuższy czas, proszę nie odkładać wizyty u lekarza na później.

Więcej na podobny temat może przeczytać Pan w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu

Zachęcamy również do przeczytania odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania z podobnego obszaru tematycznego zadane przez innych użytkowników serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wzdecia-gazy-i-przelewanie-w-jelitach https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przelewanie-w-brzuchu-wzdecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.