Z czego mogą wynikać takie problemy u 21-latki?

Od ok. 2 miesięcy mam problemy z brzuchem nie jestem pewna czy to jelita, żołądek czy coś innego. Od dwóch miesięcy odczuwam dyskomfort w jamie brzusznej a mianowicie bulgotanie, głośne przelewanie oraz częste gazy. Od jakiegoś tygodnia doszło mi również uczucie pełności po małym posiłku przez co automatycznie nie mam ochoty patrzeć na jedzenie i potrafię czuć jednocześnie głód i sytość. Do tego dochodzą momentami kłucia z prawej strony brzucha raz pod żebrami a raz niżej. Ponad tydzień temu przechodziłam wirusa żołądkowego który był również przepełniony ogromem stresu ze względu na moją emetofobię. Morfologia i mocz w normie. Proszę o sugestie co to może być :( strasznie się napędzam teraz w stresie że jest to coś poważnego.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opisane przez Panią dolegliwości wymagają szczegółowej diagnostyki. Dyskomfort w jamie brzusznej czy uczucie pełności mogą sygnalizować różne schorzenia układu pokarmowego. W tej sytuacji konieczna jest konsultacja z gastrologiem, który zleci Pani odpowiednie badania. Z pytania wynika, że problem ten trwa już od dwóch miesięcy, dlatego tym bardziej proszę nie odkładać wizyty w czasie.

Odczuwane przez Panią objawy mogą mieć wiele przyczyn. Mogą wskazywać zarówno na niestrawność, jak i nietolerancję różnych produktów. Ponadto takie dolegliwości mogą być także objawem różnych chorób układu pokarmowego. Możliwe, że lekarz zleci Pani badania żołądka oraz jelit – tj. gastroskopię i kolonoskopię. Takie dolegliwości mogą wystąpić też w przebiegu zespołu jelita drażliwego, jak również tzw. SIBO, czyli zespołu rozrostu bakteryjnego w jelicie cienkim.

Zdarza się również, że niekiedy źródło takich objawów leży gdzie indziej i mogą być one powiązane z innymi schorzeniami np. zaburzeniami funkcji tarczycy – dlatego warto byłoby przebadać się również pod tym kątem, udając się na wizytę do endokrynologa.

Więcej szczegółowych informacji na temat odczuwanych dolegliwości można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/bulgotanie-w-brzuchu https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-i-gazy-przyczyny-zapobieganie

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-tych-problemow-z-jelitami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/burczenie-i-bulgotanie-w-brzuchu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Z czego mogą wynikać takie omdlenia u 21-latki?

Witam jestem kobietą i mam 20 lat Na początku czułem przez kilka dni coś takiego jakbym bała przemęczona. Potem pewnego dnia wieczorem czułem jakbym była bliska omdlenia napiłam się wody i było lepiej. Ale dni mijały i nadal nie czuje się najlepiej Zaczęły mi się problemy z oddychaniem takie uczucie duszenia się i przyspieszonego oddechu i ból w klatce i lekkie zawroty głowy.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

opisane przez Panią objawy, takie jak uczucie osłabienia, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, mogą być powodowane przez różne schorzenia, których ustalenie wymaga m.in. wykonania podstawowych badań, takich jak: morfologia krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, osłuchanie serca i płuc, EKG.

Wskazane dolegliwości mogą być związane np. z nieprawidłową pracą serca, zbyt niskim ciśnieniem tętniczym, nadmiernym stresem, problemami hormonalnymi, chorobami układu oddechowego, alergią.

W związku z powyższym, nieunikniona będzie wizyta u lekarza, który skieruje Panią na niezbędną diagnostykę.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zle-samopoczucie

https://portal.abczdrowie.pl/zle-samopoczucie-winowajcy-jak-poprawic-sobie-nastroj-depresja https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-bol-i-drzenie-miesni-zle-samopoczucie-a-moze-to-tezyczka https://portal.abczdrowie.pl/omdlenie

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-niskiego-cisnienia-krwi-omdlenia-i-upadki-zaburzenia-koncentracji-objawy-niedokrwienia-narzadow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Z czego mogą wynikać problemy z pamięcią w wieku 21-lat?

Od pewnego czasu odczuwam problemy z pamięcią: podczas wypowiadania się urywam w środku zdania i nie pamiętam co miałam powiedzieć dalej, potrafię zapomnieć imion koleżanek z drużyny, nie przyswajam za bardzo nowej wiedzy, a rzeczy do wykonania muszę zapisywać w kalendarzu, bo tylko tak mogę o nich pamiętać. Pogorszenie pamięci odczuwam już od mniej więcej pół roku, jednakże tłumaczyłam to zmęczeniem, a coraz bardziej się nasila i przeszkadza w funkcjonowaniu. Mam nadciśnienie i niedoczynność tarczycy. Byłam konsultowana u neurologa z powodu częstych bóli i zawrotów głowy oraz zdarzających się zasłabnięć i wszystko jest dobrze (nie wspominałam jeszcze wtedy o pamięci). Prowadzę dość intensywny tryb życia. Staram się odżywiać zdrowo i wartościowo, lecz systematycznie tyję, więc jem za mało (w szczególności, że 5 razy w tygodniu trenuję). Przeczuwam, że moje objawy mogą być przez niedobory witamin i minerałów, jednakże chciałabym uzyskać poradę co może być przyczyną oraz do jakiego lekarza się zgłosić lub jakie badania wykonać. Z góry dziękuję
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry,



opisane objawy wymagają wyjaśnienia poprzez dokładną diagnostykę i konsultację specjalisty.



Ze względu na problemy z pamięcią wskazana była by wizyta do psychologa klinicznego który zbierze dokładny wywiad oraz przeprowadzi badanie testy i oceni funkcje intelektualne, także zaburzenia nastroju, otępienie.



Po wykonaniu badania i konsultacji psycholog kliniczny wypowie się na temat Pani objawów i zleci w razie nieprawidłowości w badaniu odpowiedniego specjalistę lub dalszą diagnostykę.



Warto również udać się do swojego lekarza prowadzącego leczenie niedoczynności tarczycy, również leki które Pani przyjmuje nawet te bez recepty mogą wpływać nie korzystnie na funkcjonowanie w codziennym życiu.



Wskazane było by wykonać badanie z krwi morfologia z rozmazem, CRP, TSH, witamina B12, witamina D i z wynikami udać się do lekarza pierwszego kontaktu.



Tak jak wspomniałem wyżej w pierwszej kolejności udać się do psychologa klinicznego z posiadaną dokumentacją medyczną, wyniki, konsultacja neurologa, dokumentacja jest istotna jeśli ją Pani posiada.



Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty