Zapytaj lekarza

7 1 6 , 3 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaka może być przyczyna tych problemów z jelitami?

Mam problem z jelitami. Często przez pare godzin po posiłku bardzo głośno bulgocze mi w brzuchu. Nawet jak jestem głodna to nie słychać tego tak głośno jak po jedzeniu. Jest też tak, że czuję ścisk, a jak to puści to słychać bulgotanie. Występuje też nadmierna ilość gazów. Jaki może być powód tego? I co zrobić aby uspokoić jakoś jelita?
KOBIETA, 20 LAT około miesiąca temu

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Dzień dobry,

Objawy takie jak nadmierne gazy jelitowe, uczucie przelewania w brzuchu, odbijanie, wzdęcia brzucha mogą wskazywać między innymi na określoną chorobę lub nadmiar niektórych produktów żywnościowych w diecie oraz pośpiech w trakcie konsumpcji posiłku. Jak się bowiem okazuje, nadmierne wydalanie gazów jelitowych może być związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych, jak również połykaniem dużej ilości powietrza podczas zbyt aktu szybkiego jedzenia posiłku lub szybkiego mówienia, a także żucia gumy. Ponadto, mogą one być również efektem konsumpcji potraw z dużą ilością suchych nasion roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, soja, bób, groch, fasola), warzyw kapustnych (kapusta, kalarepa), czy warzyw cebulowych (cebula, czosnek). W związku z tym, iż sposób odżywiania w istotny sposób wpływa na wydzielanie gazów jelitowych warto zainteresować się dietą o obniżonej zawartości składników z grupy FODMAP, która może znacząco poprawić komfort trawienny i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jeżeli pomimo przestrzegania diety i zmian w stylu życia, objawy będą się utrzymywać należy zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://www.znanylekarz.pl/mateusz-durbas/dietetyk/krakow https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy