Jaka może być przyczyna tych problemów z jelitami?

Mam problem z jelitami. Często przez pare godzin po posiłku bardzo głośno bulgocze mi w brzuchu. Nawet jak jestem głodna to nie słychać tego tak głośno jak po jedzeniu. Jest też tak, że czuję ścisk, a jak to puści to słychać bulgotanie. Występuje też nadmierna ilość gazów. Jaki może być powód tego? I co zrobić aby uspokoić jakoś jelita?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Mgr Mateusz Durbas
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk, Kraków
70 poziom zaufania

Dzień dobry,

Objawy takie jak nadmierne gazy jelitowe, uczucie przelewania w brzuchu, odbijanie, wzdęcia brzucha mogą wskazywać między innymi na określoną chorobę lub nadmiar niektórych produktów żywnościowych w diecie oraz pośpiech w trakcie konsumpcji posiłku. Jak się bowiem okazuje, nadmierne wydalanie gazów jelitowych może być związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych, jak również połykaniem dużej ilości powietrza podczas zbyt aktu szybkiego jedzenia posiłku lub szybkiego mówienia, a także żucia gumy. Ponadto, mogą one być również efektem konsumpcji potraw z dużą ilością suchych nasion roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, soja, bób, groch, fasola), warzyw kapustnych (kapusta, kalarepa), czy warzyw cebulowych (cebula, czosnek). W związku z tym, iż sposób odżywiania w istotny sposób wpływa na wydzielanie gazów jelitowych warto zainteresować się dietą o obniżonej zawartości składników z grupy FODMAP, która może znacząco poprawić komfort trawienny i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jeżeli pomimo przestrzegania diety i zmian w stylu życia, objawy będą się utrzymywać należy zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty