Czy to może być nietolerancja pokarmowa u 11-latki?

Dzień dobry Moje córka ma 11 lat. Często towarzyszy jej wzięty brzuch i gazy podczas ćwiczeń. Uprawia dużo sportów a wiec nie powinna być chyba otyła. Zastanawiam się czy mogą być to nietolerancję pokarmowe. Nie wiem co mam z tym zrobić. Strasznie ją tą przygnębia i czuje się ociężała. Co może być przyczyną?

Dzień dobry,

Objawy takie jak nadmierne gazy jelitowe, uczucie przelewania w brzuchu, odbijanie, wzdęcia brzucha mogą wskazywać między innymi na określoną chorobę lub nadmiar niektórych produktów żywnościowych w diecie oraz pośpiech w trakcie konsumpcji posiłku. Jak się bowiem okazuje, nadmierne wydalanie gazów jelitowych może być związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych, jak również połykaniem dużej ilości powietrza podczas zbyt aktu szybkiego jedzenia posiłku lub szybkiego mówienia, a także żucia gumy. Ponadto, mogą one być również efektem konsumpcji potraw z dużą ilością suchych nasion roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, soja, bób, groch, fasola), warzyw kapustnych (kapusta, kalarepa), czy warzyw cebulowych (cebula, czosnek). W związku z tym, iż sposób odżywiania w istotny sposób wpływa na wydzielanie gazów jelitowych warto zainteresować się dietą o obniżonej zawartości składników z grupy FODMAP, która może znacząco poprawić komfort trawienny i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Co więcej, proszę koniecznie wprowadzić metodę uważnego jedzenia, która polega na tym, iż podczas konsumpcji każdego posiłku koncentruje się Pani wyłącznie na spożywaniu przygotowanej potrawy i rezygnuje Pani w tym krótkim czasie z równoczesnego korzystania z telefonu komórkowego, czytania książki, gazety oraz oglądania telewizji. Stosowanie wspomnianej strategii przyczyni się do wzrostu samoświadomości, umiejętności rozpoznawania sygnałów płynących z ciała, obniżenia ilości połykanego powietrza podczas aktu jedzenia, a co za tym wszystkim idzie zwiększenia odczuwanej sytości poposiłkowej, zmniejszenia ilości dostarczonej energii, a także redukcji nieprzyjemnych symptomów ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli pomimo przestrzegania diety i zmian w stylu życia, objawy będą się utrzymywać należy zasięgnąć porady gastroenterologa, wykwalifikowanego dietetyka klinicznego lub psychoterapeuty, gdyż może to mieć również podłoże psychosomatyczne.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas Dietetyk Kliniczny i Sportowy https://mateuszdurbas.pl/ https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/ https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424