Co może znaczyć odczuwanie głodu po obfitym posiłku?

Dzien dobry, zmagam się z następującym problemem. Zjem obfity posiłek bogaty w węglowodany, białka i tłuszcze, czuję się najedzona, a po 30 minutach znowu jestem głodna, nie wiem od czego to zależy, nie potrafię się uporać z tym problem, ponieważ po dużym posiłku powinnam być syta a ja jestem za kilkadziesiąt minut głodna na nowo, proszę o pomoc, z góry dziękuję

Dzień dobry,

Zaistniała sytuacja może wynikać z różnorodnych czynników. W pierwszej kolejności sugeruję spożycie odpowiedniej ilości białka w diecie (co najmniej 1,2 g na kg całkowitej masy ciała na dobę), jeżeli nie występują u Pani określone przeciwwskazania lekarskie wynikające z danej jednostki chorobowej. Regularne dostarczanie białka z produktów niskoprzetworzonych (np. twaróg, lekki serek wiejski, drób, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych) w niemal każdym posiłku w ciągu dnia istotnie wpłynie na poczucie sytości poposiłkowej. W drugiej kolejności zachęcam Panią do codziennej konsumpcji warzyw, owoców, orzechów, nasion, pestek oraz produktów zbożowych z pełnego przemiału, które cechują się wysoką zawartością błonnika pokarmowego i co za tym idzie zwiększają sytość poposiłkową. Warto również wprowadzić metodę uważnego jedzenia, która polega na tym, iż podczas konsumpcji każdego posiłku koncentruje się Pani wyłącznie na spożywaniu przygotowanej potrawy i rezygnuje w tym krótkim czasie z równoczesnego korzystania z telefonu komórkowego, czytania książki, gazety oraz oglądania telewizji. Stosowanie wspomnianej strategii przyczyni się do wzrostu samoświadomości, umiejętności rozpoznawania sygnałów płynących z ciała, obniżenia ilości połykanego powietrza podczas aktu jedzenia, a co za tym wszystkim idzie zwiększenia odczuwanej sytości poposiłkowej i zmniejszenia ilości dostarczonej energii.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl
https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

Dzień dobry,

proszę wykonać badania cukru na czczo oraz po obciążeniu glukozą.

Proszę także zastanowić się czy ogólnie Pani dieta jest odpowiednio zbilansowana - być może występują jakieś braki lub błędy żywieniowe.

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana można opisać mi na maila swój przykładowy dzień - co Pani zjada, jakie porcje, jak często są posiłki, ile czasu po przebudzeniu zjada Pani śniadania a ile czasu przed snem kolację itp. Ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy żywieniowe.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam

Joanna Wasiluk

Dietetyk