Dlaczego odczuwam bardzo silny głód?

Dzień dobry, po okresie zaburzeń odżywiania (obsesyjne utrzymywanie zbyt niskiej wagi) przytyłam do prawidłowej masy ciała. Jednak od momentu zwiększenia kaloryczności diety nie jestem w stanie najeść się normalnymi porcjami, odczuwam ciągły, bardzo silny głód (bez wątpienia fizyczny, wiążący się często z bólem głowy), który po posiłku tylko się nasila. Jeśli przestaję się kontrolować, mogę zjeść nawet 5000 kcal dziennie bez uczucia przejedzenia. Badania wykluczyły nieprawidłowy poziom cukru oraz insulinooporność. Co może to oznaczać? Jestem po wizycie u endokrynologa, jednak lekarz podejrzewa przede wszystkim podłoże psychiczne, które wydaje mi się mało prawdopodobne z uwagi na odczuwanie głodu, a nie tylko emocjonalnej chęci podjadania.

Dzień dobry,

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w następstwie długotrwałego utrzymywania bardzo niskiej masy ciała doszło do zaburzenia wydzielania hormonów odpowiedzialnych za regulację uczucia głodu i sytości (tj. zmniejszenie poziomu leptyny - tzw. "hormonu sytości" oraz zwiększenie stężenia greliny - tzw. "hormonu głodu"). Nie ulega wątpliwości, że aspekt psychologiczny odgrywa w tej sytuacji również bardzo ważną rolę, gdyż być może jedzenie pozwala Pani chwilowo poczuć się bezpiecznie (obniżyć poziom niepokoju). W obecnej sytuacji, aby poprawić uczucie sytości poposiłkowej warto, aby zwróciła Pani uwagę na takie składniki diety, które sprzyjają hamowaniu apetytu. Są to m.in.: pokarmy wysokobiałkowe (np. ryby, sery twarde i miękkie, chude mięso drobiowe, jogurty typu islandzkiego, rośliny strączkowe), pełnoziarniste produkty zbożowe (np. pieczywo razowe, kasza gryczana, płatki owsiane przygotowane na mleku, płatki żytnie), ugotowane ziemniaki oraz świeże owoce.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl