Jak leczyć nadmierne gazy?

Od kilkunastu tygodni męczy mnie pewnie problem, a mianowicie moim dużym problemem są nadmierne gazy, które bardzo nasilają się wieczorem i problem z wypróżnianiem gdzie rano jeżeli już dochodzi do wypróżnienia(nie zawsze choć czytałem, że wypróżnianie zawsze powinno wystąpić rano) stolec jest luźny czasami stolec jest normalnej konsystencji(godziny popołudniowe jeżeli wypróżnienie nie wystąpi rano). Mam też czasami wrażenie pulsowania w brzuchu i uczucie przelewania. Miałem robione różne badania z krwi i kału i testy na Helicobacter(kał,krew), które nic nie wykryły i robione usg brzucha na którym nic nie wykryto, ale lekarz nie mógł zobaczyć tylko trzustki bo była "zasłonięta gazami" -> nic nie jadłem przed badaniem itd. i wziąłem kilka tabletek espumisanu, które nie pomogły. Ta sytuacja bardzo utrudnia życie towarzyskie i zawodowe....

Dzień dobry,

Objawy takie jak nadmierne gazy jelitowe, uczucie przelewania w brzuchu, odbijanie, wzdęcia brzucha mogą wskazywać między innymi na określoną chorobę lub nadmiar niektórych produktów żywnościowych w diecie oraz pośpiech w trakcie konsumpcji posiłku. Jak się bowiem okazuje, nadmierne wydalanie gazów jelitowych może być związane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych, jak również połykaniem dużej ilości powietrza podczas zbyt aktu szybkiego jedzenia posiłku lub szybkiego mówienia, a także żucia gumy. Ponadto, mogą one być również efektem konsumpcji potraw z dużą ilością suchych nasion roślin strączkowych (np. soczewica, ciecierzyca, soja, bób, groch, fasola), warzyw kapustnych (kapusta, kalarepa), czy warzyw cebulowych (cebula, czosnek). W związku z tym, iż sposób odżywiania w istotny sposób wpływa na wydzielanie gazów jelitowych warto zainteresować się dietą o obniżonej zawartości składników z grupy FODMAP, która może znacząco poprawić komfort trawienny i funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Jeżeli pomimo przestrzegania diety i zmian w stylu życia, objawy będą się utrzymywać należy zasięgnąć porady specjalisty w tym zakresie.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl
https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424