Z czego wynika ten problem ze wzdęciami?

Mam problem: ogólną skłonność do wzdęć, ale najbardziej - i niezależnie od tego, co zjem - po ćwiczeniach, zwłaszcza na dolne partie ciała. To dość problematyczne, bo jestem tancerką brzucha. Poza wzdęciami pojawiają się także śmierdzące gazy, te również nasilane przez ćwiczenia. Zostałam przebadana na różne nietolerancje pokarmowe - wszystkie badania wyszły negatywnie. Nie pomagają żadne probiotyki. Doraźnie biorę Ulgix Wzdęcia, ale też bez efektu (poza jeszcze większymi gazami). W czym może być problem?

Dzień dobry,

Bardzo możliwe, że cierpi Pani z powodu nietolerancji składników z grupy FODMAP i/lub rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), które właśnie objawiają się chronicznymi wzdęciami brzucha oraz nadmiernym gromadzeniem i oddawaniem gazów jelitowych. Warto rozważyć wykonanie diagnostyki w tym kierunku. W zaistniałej sytuacji sugerowałbym przez pierwsze 4-6 tygodni włączyć dietę z niską zawartością składników z grupy FODMAP (z jęz. ang. Fermentable Oligosaccharides, Dissacharides, Monosaccharides and Polyols), czyli łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), disacharydów (laktozy - cukru mlecznego), monosacharydów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu). Do pokarmów szczególnie bogatych w FODMAP zalicza się między innymi jabłka, gruszki, śliwki, arbuza, wiśnie, cebulę, czosnek, nasiona roślin strączkowych, mleko krowie i jego przetwory naturalnie zawierające laktozę, jak również produkty zbożowe bazujące na pszenicy, życie i jęczmieniu. Ze względu na to, iż pierwsza faza diety low FODMAP jest najbardziej restrykcyjna, zachęcam Panią do kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym w celu właściwego skomponowania programu żywieniowego i wyjaśnienia późniejszego ponownego włączania do diety wykluczonych pokarmów w pierwszej fazie diety.

Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424