Z czego wynika ten problem ze wzdęciami?

Mam problem: ogólną skłonność do wzdęć, ale najbardziej - i niezależnie od tego, co zjem - po ćwiczeniach, zwłaszcza na dolne partie ciała. To dość problematyczne, bo jestem tancerką brzucha. Poza wzdęciami pojawiają się także śmierdzące gazy, te również nasilane przez ćwiczenia. Zostałam przebadana na różne nietolerancje pokarmowe - wszystkie badania wyszły negatywnie. Nie pomagają żadne probiotyki. Doraźnie biorę Ulgix Wzdęcia, ale też bez efektu (poza jeszcze większymi gazami). W czym może być problem?
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Badanie moczu na ciała ketonowe

Ciała ketonowe pojawiają się, m.in. jeżeli organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości pokarmu na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Dlatego też w profilaktyce powinno stosować badanie krwi na obecność ciał ketonowych ? można je zrobić w domu lub w laboratorium.

Dzień dobry,



Bardzo możliwe, że cierpi Pani z powodu nietolerancji składników z grupy FODMAP i/lub rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO), które właśnie objawiają się chronicznymi wzdęciami brzucha oraz nadmiernym gromadzeniem i oddawaniem gazów jelitowych. Warto rozważyć wykonanie diagnostyki w tym kierunku. W zaistniałej sytuacji sugerowałbym przez pierwsze 4-6 tygodni włączyć dietę z niską zawartością składników z grupy FODMAP (z jęz. ang. Fermentable Oligosaccharides, Dissacharides, Monosaccharides and Polyols), czyli łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), disacharydów (laktozy - cukru mlecznego), monosacharydów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu). Do pokarmów szczególnie bogatych w FODMAP zalicza się między innymi jabłka, gruszki, śliwki, arbuza, wiśnie, cebulę, czosnek, nasiona roślin strączkowych, mleko krowie i jego przetwory naturalnie zawierające laktozę, jak również produkty zbożowe bazujące na pszenicy, życie i jęczmieniu. Ze względu na to, iż pierwsza faza diety low FODMAP jest najbardziej restrykcyjna, zachęcam Panią do kontaktu z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym w celu właściwego skomponowania programu żywieniowego i wyjaśnienia późniejszego ponownego włączania do diety wykluczonych pokarmów w pierwszej fazie diety.



Z wyrazami szacunku,

Mgr Mateusz Durbas

Dietetyk Kliniczny i Sportowy

https://mateuszdurbas.pl/

https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/

https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl 

https://ranking.abczdrowie.pl/d/mateusz-durbas-dietetyk-krakow-81424

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty