Dlaczego nie widać poprawy mojego leczenia?

Witam, mam problemy gastryczne. Po zrobieniu WTO wyszedł wynik z fruktoza i z laktuloza. Lekarz zlecił dietę bez fruktozy. Po miesiącu nie widzę poprawy a waga nadal spada (48 kg/164cm).

Dzień dobry,

Spadek masy ciała wynika z niedostatecznej ilości spożywanej energii w stosunku do Pani całodziennego zapotrzebowania energetycznego co oznacza, że jest Pani w tzw. deficycie kalorycznym, niezbędnym do redukcji tkanki tłuszczowej. Jeżeli nie zależy Pani na dalszym ubytku masy ciała należy zwiększyć wartość energetyczną swojej diety do poziomu Pani całodziennego zapotrzebowania na energię. Sugeruję skontaktować się z wykwalifikowanym dietetykiem, aby uzyskać fachową pomoc zarówno w tym aspekcie, jak i w kontekście uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Warto podkreślić, że eliminacja wyłącznie fruktozy z diety nie przyniesie satysfakcjonujących rezultatów w odniesieniu do trapiących Panią problemów gastrycznych, o czym wspomniała już Pani w pytaniu. Jednak nadzwyczaj obiecującą opcją, wspomagającą leczenie takich dolegliwości wydaje się być dieta z niską zawartością FODMAP (ang. Fermentable Oligosaccharides, Dissacharides, Monosaccharides and Polyols), która koncentruje się w głównej mierze na ograniczeniu podaży z żywnością, łatwo fermentujących, krótkołańcuchowych węglowodanów, w tym galakto- i fruktooligosacharydów (GOS i FOS), dwucukrów (laktozy), monocukrów (fruktozy) oraz polioli (np. erytrytolu, sorbitolu, mannitolu, ksylitolu). Taki sposób odżywiania przynosi chorym ulgę od niepokojących symptomów żołądkowo-jelitowych wskutek redukcji ciśnienia osmotycznego w jelitach, obniżenia sekrecji płynów do ich światła oraz ograniczenia nadmiernej produkcji gazów jelitowych. Dotychczas opublikowane wyniki badań klinicznych wskazują, że stosowanie diety ubogiej w FODMAP przyczynia się do zmniejszenia objawów u co najmniej połowy pacjentów (nawet 80%), zwłaszcza ze zdiagnozowanym zespołem jelita nadwrażliwego. Szczególnie wydaje się, że wspomniany sposób odżywiania pozwala znacząco złagodzić bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę.

Z wyrazami szacunku,
Mgr Mateusz Durbas
Dietetyk Kliniczny i Sportowy
https://mateuszdurbas.pl/
https://www.facebook.com/mateuszdurbasdietetyk/
https://www.instagram.com/mateuszdurbasdietetyk/?hl=pl