Jaką dietę stosować przy bólach brzucha?

Ostatnio byłam na obiedzie w karczmie. Po powrocie do domu obudził mnie w nocy ból brzucha. Pierwszy stolec był normalny. Następnie biegunka intensywna. Trwała 1 dzień Bylo też bulgotanie w brzuchu . Szybko wzięłam węgiel i przeszło. Często mam też bóle. , które mijają po defekacji. lub oddaniu gazów . Jaką dietę stosować?
KOBIETA, 24 LAT około miesiąca temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

z pewnością warto postawić na lekkostrawną dietę, ograniczyć spożywanie produktów wzdymających oraz zadbać o odpowiednią podaż płynów. Dolegliwości bólowe brzucha, biegunka oraz bulgotanie w brzuchu po wizycie w karczmie najprawdopodobniej świadczyły o zatruciu pokarmowym. Mogły także sugerować wystąpienie niestrawności, nadwrażliwości pokarmowej lub świadczyć o zespole jelita drażliwego.

Jeśli sytuacja będzie się powtarzała, to zachęcamy Panią do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i wykonania podstawowych badań. Nie zaszkodzi również konsultacja z dietetykiem, który po zapoznaniu się z Pani historią zaleci odpowiednią i zbilansowaną dietę.

Nasi eksperci wypowiadali się na ten temat pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-dieta-przy-wzdeciach-brzucha,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-brzucha-a-dieta-lekkostrawna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duzy-brzuch-jaka-dieta.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.