Co mam robić przy tych bólach jelit?

Witam, od paru dni boli mnie brzuch, myślę że dokładniej to jelita, ale mogę się mylić. Wystarczy ze coś zjem zaraz zaczyna mnie boleć i robi mi się słabo, dziś rano kiedy tylko się obudziłam do teraz czuję przeszywający ból. Boli nawet przy gwałtowniejszym ruchu lub położeniu się na brzuch. Co to może być? Dodam ze wczoraj z rana jak zjadłam truskawkowego jogurta odrazu caly brzuch zaczął mi bulgotać po czym dostałam biegunki. I tak boli teraz nawet jeśli nic nie zjadłam. Co to może być ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bóle jelit mogą mieć różne pochodzenie. W tej sytuacji niezbędna jest konsultacja ze specjalistą gastroenterologii oraz wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych.

Wspomina Pani, że nieprzyjemne dolegliwości powstają po zjedzeniu określonych produktów. Może to wskazywać na nietolerancję pokarmową, wówczas organizm ma problemy z trawieniem danego pokarmu. Typowe objawy to wzdęcia, biegunka, zaparcia, problemy skórne, a nawet bóle głowy. Więcej na temat nietolerancji pokarmowej można znaleźć na portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/nietolerancja-pokarmowa-a-alergia-pokarmowa. Warto również sprawdzić, czy zaburzenia pracy jelit nie są spowodowane przez inne poważne schorzenia związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Do czasu wizyty u lekarza zalecane jest zastosowanie diety eliminacyjnej, wykluczając na pewien czas produkty, które powodują u Pani niepożądane reakcje, co będzie również cenną wskazówką dla lekarza.

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bulgotanie-w-zoladku-i-jelitach-mocne-bole-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/niestrawnosc-mdlosci-bez-wymiotow-biegunki-i-wzmozone-ruchy-jelit

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-bol-brzucha-i-biegunka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.