Co robić przy tych nieprawidłowych stolcach?

Dzień Dobry . Mam 41 lat Kobieta. Od pewnego już dłuższego czasu mam problem z wyróżnieniem stolec po prostu nie jest prawidłowy. Częściej i za często prawie codziennie konstytencja biegunki , nie wiem co jest przyczyna ? Czy pozyeienie na cos alergia ? Czy ofolnie coś siecdzueje . Lata w wstecz miałam robioną Kolonskopia 2 polipy usunęli . I dobrego czasu zbieram się i zbieram na badanie które nie zrobiłam aby sprawdzić. Proszę o radę ? jakie kroki zrobić czy badania krew ? I do Lekarza najpierw się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku opisanych przez Panią dolegliwości konieczny jest kontakt ze specjalistą gastroenterologii, który po zleceniu szczegółowych badań będzie mógł ocenić, co powoduje tego typu objawy. W tej sytuacji konieczne może być wykonanie gastroskopii oraz kolonoskopii, aby sprawdzić, czy za tymi dolegliwościami nie stoją poważniejsze schorzenia układu pokarmowego.

Przyczyny długotrwałej biegunki mogą być bardzo różne i nigdy nie należy lekceważyć tego typu sytuacji. Bardzo często jej źródłem jest infekcja bakteryjna lub wirusowa. W takich przypadkach można zaobserwować dodatkowe objawy w postaci osłabienia organizmu, wymiotów, bólu brzucha lub podwyższonej temperatury. Czasami za jej pojawienie się odpowiada np. zakażenie Salmonellą. W sytuacji, gdy trwa przez dłuższy czas należałoby wykluczyć również inne choroby układu trawiennego, jak np. zapalenie jelit.

Może się również zdarzyć, że biegunka pojawia się pod wpływem spożywania określonych pokarmów, dlatego warto zaobserwować, czy przypadkiem te dolegliwości nie występują po zjedzeniu konkretnych produktów. Biegunka to również jeden z objawów zespołu jelita drażliwego o podłożu psychosomatycznym. W przypadku podejrzenia tej choroby pomocna może okazać się dodatkowo konsultacja z psychologiem.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat biegunki oraz jej możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/biegunka

Warto również przeczytać, jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają eksperci portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunki-od-trzech-lat

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przewlekle-biegunki-od-roku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biegunki-i-oslabienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.