Czy moje wyniki badań wskazują na chorobę jelit?

Dzień dobry, od 4 miesięcy pobolewa mnie brzuch z prawej strony pod żebrem. Wykonałam dwa razy USG, badanie kału ogólne, na krew utajoną oraz kalprotektyne, badanie moczu,crp ( delikatnie podwyższone 6 s norma do 6) morfologię,CEA ( marker)aspat,lat,ggtp- wszystkie wyniki w normie. Od trzech dni pobolewa mnie brzuch i mam delikatną biegunkę - za zaniosłam dzisiaj kał do badania i wyniki: krew utajona, m2-pk, kalprotektyna - DODATNIE. Czy to może być efekt zatrucia pokarmowego, infekcji czy objawy wskazują na nowotwór jelita grubego? Ale czy czy możliwe,że wcześniejsze wyniki nic nie wskazały?
KOBIETA, 35 LAT 8 miesięcy temu

Pominęła Pani oznaczenie amylazy i lipazy, których stężenie może być podwyższone w zapaleniu trzustki (ból
w tej lokalizacji zwykle wskazuje na choroby wątroby, jednak w podobny
sposób mogą objawiać się także schorzenia dotyczące trzustki). Poziom kalprotektyny w kale może świadczyć o chorobach nowotworowych i zapalnych jelit (w tym WZJG i Chorobie Leśniowskiego- Crohna), przy nadużywaniu leków przeciwbólowych (NLPZ) czy zapaleniu trzustki. Przy tych dolegliwościach warto wykonać gastroskopię i skonsultować się z gastroenterologiem.