Co może być przyczyną tych wzdęć i problemów z wypróżnianiem?

Od kilku lat zmagam się z nastęującym problemem. Zaczęło się od nagłego wzdęcia - powstało w ciągu kilku godzin, bez żadnej wyraźnej przyczyny. Od tej pory mój brzuch jest rozdęty, rozdęcie nie ustępuje mimo prób zmian diety i wykluczania produktów ciężkostrawnych. Zauważyłem że znacznie pogorszyło mi się trawienie tłuszczy i laktozy - po ich spożyciu brzuch rozdyma się jeszcze mocniej i trwa to ok 24 godzin. Po zjedzeniu dosłownie czegokolwiek mam w brzuchu przelewanie, bąblowanie, ale nie skutkuje to wydalaniem gazów. Często pojawia się ucisk pod prawym żebrem i rozpierające bóle w prawej części brzucha. Ostatnio zauważyłem że w czasie silniejszych epizodów prawa część brzucha jest większa o ok 1 cm od lewej - jest to bardzo widoczne gołym okiem patrząc z góry. Do tego wystęują problemy z wypróżnianiem, które zajmuje o wiele dłużej niż normalnie. Zauważyłem też że po dobrym, całkowitym wypróżnieniu, objawy są mniejsze, ale rzadko udaje się to osiągnąć. Wykonałem wiele badań krwi (w tym próby wątrobowe), moczu, kału, badania USG nie wyazały nic poza zwięszoną ilością gazów. Co może być przyczyną? Jak się leczyć? Jakie niestandardowe badania wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeżeli wzdęcia nie znikają samoistnie po kilku dniach, warto skonsultować się z lekarzem gastrologiem, który przeprowadzi badanie fizykalne i szczegółowo przeanalizuje Pana dolegliwości, historię przebytych chorób, sposób odżywiania się. W przypadku podejrzenia poważniejszych schorzeń, mogą zostać wykonane dodatkowe badania laboratoryjne. Opisane przez Pana dolegliwości mogą sugerować np. SIBO czyli przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego. Więcej na temat tej choroby może Pan przeczytać na stronie abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/sibo-rzadka-choroba-jelit-przyczyny-i-objawy

Leczenie tego typu dolegliwości będzie zależało od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Być może wystarczy unikanie niektórych leków lub produktów spożywczych: np. fasoli, grochu, gum do żucia, napojów gazowanych, czy alkoholu.

Więcej na temat wzdęć może przeczytać Pan na stronie abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-moga-swiadczyc-przewlekle-wzdecia

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyna-wzdetego-i-twardego-brzucha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/uczucie-ciezkosci-w-brzuchu-i-problemy-z-wyproznianiem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.