Zabieg ablacji a astma oskrzelowa

Dzień dobry! Nazywam się Izabela, mieszkam w Szwecji od paru lat. Chciałam o coś zapytać, co mnie nurtuje po przejściu ablacji. Ablacje miałam wykonaną 3 grudnia 2012, trwała ona 2,5 godz.,i się nie udało wypalić całkiem tej ekstra drogi w sercu, która jest powodem mojej arytmii. Następną ablację będę miała 9 stycznia 2013. Ja mam alergię na pyłki, sierść zwierząt, kurz domowy, a także astmę. Ja zauważyłam jakieś 3,4 dni po ablacji, że moje duszności astmatyczne bardzo się nasiliły, muszę brać moje inhalatory codziennie, a przed ablacją brałam może 2 razy na miesiąc, czułam się dużo lepiej z moją astmą przed ablacją. W takim przypadku co ja mam zrobić? Czy jest to skutek uboczny po ablacji? Wkrótce mam mieć drugą ablację, boję się że będzie jeszcze gorzej z astmą. Dziękuję z góry za jakąś odpowiedź. Izabela

Lek. Marta Hat

Witam! Zabieg ablacji nie powinien mieć bezpośredniego wpływu na astmę oskrzelową. Badanie elektrofizjologiczne jest raczej bezpieczne, a ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie niewielkie (ale oczywiście istnieje). Do głównych możliwych powikłań należą - krwiak, infekcja w miejscu założenia cewnika, powikłania zatorowo-zakrzepowe, przebicie ściany naczynia lub serca z krwawieniem do worka osierdziowego, odma opłucnowa czy blok przedsionkowo-komorowy i inne arytmie. Dolegliwości, które Pani opisuje, czyli duszność mogą być wynikiem powikłań zatorowo-zakrzepowych - należałoby więc udać się do lekarza prowadzącego na kontrolę i zgłosić mu ten fakt. Aby wykluczyć takie powikłanie należy wykonać odpowiednie badania. Pozdrawiam