Zabieg ablacji a astma oskrzelowa

Dzień dobry! Nazywam się Izabela, mieszkam w Szwecji od paru lat. Chciałam o coś zapytać, co mnie nurtuje po przejściu ablacji. Ablacje miałam wykonaną 3 grudnia 2012, trwała ona 2,5 godz.,i się nie udało wypalić całkiem tej ekstra drogi w sercu, która jest powodem mojej arytmii. Następną ablację będę miała 9 stycznia 2013. Ja mam alergię na pyłki, sierść zwierząt, kurz domowy, a także astmę. Ja zauważyłam jakieś 3,4 dni po ablacji, że moje duszności astmatyczne bardzo się nasiliły, muszę brać moje inhalatory codziennie, a przed ablacją brałam może 2 razy na miesiąc, czułam się dużo lepiej z moją astmą przed ablacją. W takim przypadku co ja mam zrobić? Czy jest to skutek uboczny po ablacji? Wkrótce mam mieć drugą ablację, boję się że będzie jeszcze gorzej z astmą. Dziękuję z góry za jakąś odpowiedź. Izabela
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Hat
69 poziom zaufania

Witam! Zabieg ablacji nie powinien mieć bezpośredniego wpływu na astmę oskrzelową. Badanie elektrofizjologiczne jest raczej bezpieczne, a ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie niewielkie (ale oczywiście istnieje). Do głównych możliwych powikłań należą - krwiak, infekcja w miejscu założenia cewnika, powikłania zatorowo-zakrzepowe, przebicie ściany naczynia lub serca z krwawieniem do worka osierdziowego, odma opłucnowa czy blok przedsionkowo-komorowy i inne arytmie. Dolegliwości, które Pani opisuje, czyli duszność mogą być wynikiem powikłań zatorowo-zakrzepowych - należałoby więc udać się do lekarza prowadzącego na kontrolę i zgłosić mu ten fakt. Aby wykluczyć takie powikłanie należy wykonać odpowiednie badania. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jeśli to nie astma oskrzelowa, to co?

Witam. Mam 15 lat. Od mniej więcej 5 klasy męczą mnie duszności po biegach, wchodzeniu po schodach, a nawet kiedy bardzo szybko mówię zaczynam szybko oddychać. Czuję także kołatanie serca. Na początku bagatelizowałam ten problem, bo sądziłam że nie mam kondycji. Od urodzenia byłam alergiczką, gdy byłam mała miałam alergię praktycznie na wszystko, ale zostałam odczulona. Miesiąc temu pojechałam na badania do alergologa. Zrobili mi testy alergiczne - nie mam alergii już na nic, potem spirometrię i też wykazała wszystko prawidłowo. Lekarz kazał mi schudnąć i powiedział, że nie mam kondycji. Problem w tym, że mówiłam mu, że ja biegam najszybciej ze wszystkich dziewczyn w klasie. Mogłabym jeździć na zawody, ale zawsze odmawiam, bo boję się ataków duszności. Z tym, że ważę 54 kg przy wzroście 160 cm. 1-2 razy w tygodniu jestem na basenie i mam wf 5 razy w tygodniu. Badania nie wykazały astmy oskrzelowej. Czy może być to astma wysiłkowa lub sercowa? A jak nie to co to może być?
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Niestety bez badania lekarskiego nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na Pani pytanie.
Jeżeli astma została już wykluczona to powinna Pani raczej załozyć że nie ona jest przyczyną dolegliwości.

Może warto udać się do kardiologa w celu weryfikacji odczuwanych kołatań serca.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Nadwaga a astma oskrzelowa

Mam 20 lat i sporom nadwagę a niemogę zabardzo ćwiczyć ponieważ ma astmę oskrzelowa co mam robić pomocy
20 LAT ponad rok temu
Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań
71 poziom zaufania

Witam
W kwestii diety polecam regularne spożywanie posiłków - najlepiej mniejszych objętościowo,ale częściej. Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
W astmie bardzo ważna jest również podaż przeciwdziałających stanom zapalnym antyoksydantów (ich źródłem są przede wszystkim owoce oraz warzywa) i kwasów omega-3 , których najwięcej jest w rybach morskich.

0

Witam,
Chudnie się wówczas, gdy bilans energetyczny jest ujemny - czyli kiedy dostarczamy mniej kalorii niż jest nam potrzebne. Żeby chudnąć ok 05,-1 kg tygodniowo należy obniżyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię o 1000 kcal. Proszę przy tym pamiętać, aby odżywiać się racjonalnie, dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych). Dieta powinna być urozmaicona - należy sięgać po produkty z każdej z 12 grup żywnościowych i stosować je zamiennie w obrębie grupy. Najlepszym sposobem jest przestrzeganie zasad nowej piramidy żywieniowej. Poniżej 11 zasad zdrowego żywienia wg Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie:
1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
4. Spożywaj codziennie, co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Pij wystarczającą ilość wody.
11. Unikaj alkoholu.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty