Zespół WPW i badania EKG

Panie doktorze. Mam 36 lat, zespół WPW (preekscytacji) stwierdzono u mnie 2 razy w przypadkowo zrobionym EKG raz 18 lat temu (wtedy zinterpretowano to jako blok pęczka Hissa), ponownie 10 lat temu (badania okresowe), objawów klinicznych nigdy nie miałem. Żona znalazła te zapisy i zaniosła do kardiologa, który stwierdził, że to był zespół WPW. Robiłem Holter EKG - b.z., pojedyncze pobudzenia dodatkowe oraz próbę wysiłkową - bez częstoskurczy, nieznacznie obniżony odcinek S-T, bez zaburzeń rytmu serca. Zawsze czułem się dobrze. W obecnym Holterze-EKG także nie ma żadnych zmian, ale podobno EKG może być całkowicie prawidłowe. Czy powinienem decydować się na badanie elektrofizjologiczne, przyznaję się, że boję się powikłań. Czy ta droga mogła samoistnie zarosnąć? Poza tym jestem zdrowy. Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Marta Hat

Witam! O tym, czy istnieje konieczność wykonania badania elektrofizjologicznego powinien zadecydować kardiolog prowadzący w porozumieniu z Panem - po rozważeniu bilansu korzyści i ewentualnych efektów ubocznych. Jeżeli obawia się Pan badania warto rozważyć inne badania dodatkowe. Badanie elektrofizjologiczne jest raczej bezpieczne, a ryzyko efektów ubocznych jest relatywnie niewielkie (ale oczywiście istnieje). Do głównych możliwych powikłań należą - krwiak, infekcja w miejscu założenia cewnika, powikłania zatorowo-zakrzepowe, przebicie ściany naczynia lub serca z krwawieniem do worka osierdziowego, odma opłucnowa czy blok przedsionkowo-komorowy. Zespół WPW bez objawów klinicznych, bez arytmii w badaniach dodatkowych nie wymaga leczenia, a stałej i systematycznej obserwacji i kontroli. Pozdrawiam