WPW a niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa

Witam, mam 20 lat, 6 lat temu wykryto u mnie zespół WPW z jawną preekscytacja, 2 lata temu miałam wykonaną ablację RF drogi dodatkowej prawostronnej przegrodowej. Jednak do samego końca nie wiadomo było, czy zabieg się udał, gdyż ta "droga dodatkowa" znajdowała się zbyt blisko tej prawidłowej. Lekarze nie dawali mi jasnej odpowiedzi, czy zabieg się udał. Po ablacji czuję się dużo lepiej, gdyż nie dokucza mi już tak bardzo przyśpieszona akcja serca. Od czasu do czasu jednak mam bóle w klatce piersiowej, trwające parę sekund. Mówiłam to na ostatniej (09.2009) wizycie lekarzowi, ale po zrobieniu Holtera powiedział, że wszystko jest okej. Jednak ostatnio, co prawda rzadko, ale znowu odczuwam bóle i po zrobieniu ekg wyszedł mi rytm zatokowy 74-95/min, położenie serca nieokreślone, niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa. Dodam jeszcze, że mam również śladową niedomykalność aortalną i mitralną zastawek. Czy to coś ma związek z WPW?

Witam,

zespół WPW należy do tzw. zespołów preekscytacji, jest to wrodzona nieprawidłowość w przewodzeniu bodźców w sercu, polegająca na istnieniu dodatkowej drogi przewodzenia. Ablacja niszczy ten dodatkowy szlak. Głównym objawem są zaburzenia rytmu serca pod postacią przyspieszonego bicia serca, częstoskurczu. U Pani stwierdzono wyraźną poprawę kliniczną po ablacji, wydaje się więc, że była ona skuteczna.

Opisywane bóle w klatce piersiowej nie należą do objawów choroby i wydają się być niezwiązane z przyczynami sercowymi. Niezupełny blok prawej odnogi może występować w zespołach preekscytacji, ale nie tylko, może wiązać się z pewnymi wrodzonymi czy nabytymi wadami serca, zmianami np. pozapalnymi w układzie przewodzącym czy z innymi wrodzonymi anomaliami w układzie przewodzącym serca, bez większego znaczenia klinicznego. Ostatecznie jednak o Pani stanie zdrowia może zdecydować lekarz prowadzący - kardiolog, proponuję więc zaufać jego opinii.

Pozdrawiam serdecznie.