Interpretacja badania EKG u 23-latka

Witam po ekg kardiolog wpisał mi w kartę takie cos blok przedniej wiazki lewej odnogi pęczka hisa chciałbym sie dowiedzieć co to jest jaki ma to wpływ na moje zdrowie i sport. Czym to grozi itp dziekuje serdecznie za odpowiedz

Aleksander Ropielewski

Wiam serdecznie.
Blok lewej odnogi pęczka Hisa to stan w którym impuls elektryczny pobudzający lewą komorę serca do skurczu nie jest przenoszony drogą fizjologiczną z powodu jej zablokowania. W praktyce prowadzi to do opóźnionego skurczu lewej komory. Należy skonsultować z kardiologiem przyczynę bloku i w zależności od postawionej diagnozy dopasować zalecany poziom aktywności fizycznej i ewentualne leczenie. W przyszłości należy się liczyć z możliwością niewydolności serca lub koniecznością wszcepienia elektrostymulatora, wszystko jednak zależy od przyczyny i stopnia zablokowania poziomu przewodzenia impulsu elektrycznego w sercu.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski