Zapytaj lekarza

7 4 0 , 9 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niepokojące wyniki EKG u dziecka po infekcji wirusowej

Mój syn miał infekcję wirusową z kaszlem i w związku z tym, że skarżył się na bóle w piersi (przemijające, kłucia) został skierowany na RTG i EKG. RTG wyszło ok, serce bez zmian ale na opisie EKG mamy zapisane *blok prawej odnogi pęczka hisa / dwufazowe załamki T*. Dostaliśmy skierowanie do kardiologa, na opisie jest wpisana uwaga *do porównania z poprzednimi opisami*. Poprzednich opisów nie mamy gdyż syn nigdy nie skarżył się na dolegliwości sercowe. Co oznaczają te wyniki?
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Czy EKG może boleć?

EKG, inaczej elektrokardiografia, to bezpieczne badanie serca. Ale czy może ono boleć? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam!
Blok prawej odnogi pęczka Hisa polega na upośledzeniu przesyłania impulsów elektrycznych w sercu. Jest to zjawisko bezobjawowe, często stwierdzane przypadkowo. Nie ma potrzeby leczenia w przypadku takiego rozpoznania bez towarzyszących objawów, wskazane jest jednak poszukiwanie jego przyczyn. W przeciwieństwie do bloku lewej odnogi, blok prawej odnogi nie towarzyszy typowo chorobom i wadom serca.
Dwufazowe załamki T mogą być spowodowane przez wspomniany blok.
Kardiolog prawdopodobnie powtórzy EKG oraz zleci wykonanie badania echokardiograficznego (echo serca) żeby wykluczyć przyczyny "sercowe".
Powikłaniem, którego obawiamy się po infekcjach wirusowych jest zapalenie mięśnia sercowego. Jeśli u syna po infekcji utrzymywałoby się zmęczenie i osłabienie, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Jeśli natomiast czuje się dobrze, wrócił do zwykłej aktywności i nie ma żadnych niepokojących objawów (jak np. uczucie szybkiego bicia serca, zasłabnięcia) to można spokojnie czekać na planową wizytę u kardiologa.

Lekarz w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy