Blok lewej odnogi pęczka Hissa

Dzień dobry. Mam blok lewej odnogi pęczka Hissa, nigdy nie miałam zawału, nie mam też wady serca tylko nadciśnienie od trzech lat leczone. Skąd wziął się u mnie blok lewej odnogi pęczka Hissa? Czytałam sporo w internecie na temat tego schorzenia i wszędzie pojawia się informacja, że jest to rezultat własnie albo zawału serca albo innych poważnych chorób kardiologicznych, ale ja ich nigdy nie przeszłam - tak jak wspomniałam, leczę się tylko na nadciśnienie. Więc skąd blok lewej odnogi pęczka Hissa? I jeszcze chciałabym dopytać co teraz powinnam zrobić? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania, które pozwolą mi poznać przyczynę schorzenia i podjąć ewentualne leczenie? Czy może blok lewej odnogi pęczka Hissa może się jednak pojawić bez związku z zawałem czy też innymi chorobami i nie oznacza to niczego złego? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.

Witam! Blok lewej odnogi pęczka Hissa jest zaburzeniem przewodzenia komorowego, które może powstać w kilku sytuacjach. Najczęściej przyczyną jest przebyty zawał mięśnia sercowego oraz choroba niedokrwienna serca. Innymi przyczynami są choroby, w których dochodzi do zmian organicznych w obrębie układu bodźców przewodzącego i może dochodzić do zmiany warunków przewodzenia, są to np. przerost lewej komory serca (np. na skutek nadciśnienia tętniczego), kardiomiopatie, wady serca itd. W związku z tym w Pani przypadku warto jest wykonać ECHO serca, aby określić ewentualną przyczynę bloku lewej odnogi pęczka Hissa. Pozdrawiam serdecznie!