Powikłania zakrzepowo-zatorowe po zabiegu ablacji

Witam ponownie! Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie związane z moimi dusznościami po przebytej ablacji 3 grudnia 2012r. Jeszcze jedno pytanie chciałabym zadać, jeśli się okaże, że mam powikłania zakrzepowo-zatorowe po tej ablacji, to co mnie czeka? Czy to jest bardzo niebezpieczne dla mnie? I jakie jest leczenie? Następną ablację mam wyznaczoną na 9 stycznia, nie wiem czy się mam zdecydować na nią. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Izabela
KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu

Powikłania po ablacji

Ablacja to zabieg wykonywany na sercu. Czy po ablacji mogą wystąpić jakieś powikłania? Na ten temat wypowiada się specjalista - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam! W przypadku rozpoznania lub silnego podejrzenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich) zalecane jest leczenie przeciwkrzepliwe. Leczenie to polega na początkowym stosowaniu heparyny, która później zastępowana jest doustnym antykoagulantem (acenokumarol lub warfaryna). W przypadku podejrzenia powikłań zakrzepowo-zatorowych (obecność typowych czynników ryzyka) konieczna jest diagnostyka, a następnie leczenie. Problem najczęściej wymaga hospitalizacji. Niestety nie znam dokładnie Pani przypadku jednakże w przypadku występowania objawów sugerujących powikłania zakrzepowo-zatorowe konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, a najlepiej u kardiologa prowadzącego. Konieczne jest wyjaśnienie omawianego problemu przed zabiegiem ablacji. W przypadku ewidentnego potwierdzenia podejrzewanych powikłań, może okazać się konieczne odroczenie terminu ablacji. Proponuję zgłosić się do lekarza rodzinnego w celu jak najszybszego zbadania Pani. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty