Postępowanie po leczeniu zakrzepicy

witam, czy zakrzepica powraca? co robić by złagodzić skutki i jak zapobiegać po wyjściu ze szpitala/

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam,
Przebycie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej wiąże się z ryzykiem jej nawrotu. Ryzyko to jest większe w przypadku współistnienia chorób nowotworowych czy trombofilii. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania nawrotom jest leczenie przeciwkrzepliwe. Jego czas zależy od konkretnej sytuacji i powinien o nim decydować lekarz. W przypadku zakrzepicy żył kończyn dolnych, ważną rolę pełni też terapia uciskowa - o jej doborze decyduje specjalista. Istotne jest też utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna oraz unikanie bezruchu. Konkretne zalecenia powinien Pan otrzymać od swojego lekarza.
Pozdrawiam