Powikłania po ablacji RF

W dniu 6.03.br. wykonano u mnie ablację RF drogi wolnej węzła przedsionkowo-komorowego (rozpoznanie AVNRT). Zabieg trwał 2 godziny, był skuteczny i bez powikłań. Od godz. 10.00 do 19.30 zgodnie z zaleceniami pozostawałam w łóżku z opaską uciskową (wkłucia z prawej pachwiny). Z uwagi na krwawienie z miejsca wkłucia ponownie założono mi ucisk, do 10.00 następnego dnia. Przez kolejne dwa miesiące odczuwałam niewielki ból (kłucie, drętwienie) w prawym udzie i mniejszy w lewym. Ból nasilił się po 01.05 (wyjazd nad morze, zwiększony ruch). Obecnie ból odczuwam stale (kłucie, pieczenie i drętwienie) w części przedniej i środkowej uda (głownie prawego), wędrujący od pachwiny do kolana. Oba uda (zwłaszcza prawe) są wrażliwe na dotyk, skóra napięta, na zmianę zimna i gorąca; obserwuję też zaczerwienienie i bardziej widoczne żyły. Czy powyższe objawy są typowe po zabiegu ablacji i czy ustąpią samoistnie? Mam 44 lata, BMI 35.

Witam! Zabieg ablacji jest zabiegiem małoinwazyjnym, jednakże może powodować powikłania. Opisane objawy mogą sugerować zakrzepicę, jednakże jest to tylko przypuszczenie, które powinno zostać zweryfikowane badaniem fizykalnym i wykonaniem badań laboratoryjnych takich jak: morfologia krwi, OB, CRP, układ krzepnięcia, D-dimery. Rutynowo po zabiegu może występować miejscowy dyskomfort związany z miejscem uzyskania dostępu naczyniowego. Jednakże nie powinien się przedłużać. Jeśli objawy nie są spowodowane zakrzepicą to być może ustąpią w ciągu kilku tygodni. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego (internisty) w celu potwierdzenia bądź wykluczenia powikłań po zabiegu. Pozdrawiam serdecznie!