Co może być przyczyną zbyt dużej liczby płytek krwi?

Witam, mam 20 lat, mam podwyższone płytki krwi, ostatnio PLT wynosiło 640, miałam wykonywane USG jamy brzusznej i wszystko było w początku, miałam również wykonywaną biopsje szpiku, tez wyszło wszystko dobrze, poziom ferrytyny w organizmie dobry. Co więc może być przyczyną zbyt dużej liczby płytek krwi ?

Witam!
W przypadku stwierdzenia podwyższonej liczby płytek krwi w pierwszej kolejności należy powtórzyć morfologię - koniecznie z rozmazem ręcznym (ta, żeby oceniający diagnosta mógł obejrzeć pod mikroskopem, czy rzeczywiście liczba płytek jest zwiększona - maszyna może czasem wziąć inne drobiny za płytki krwi i zawyżyć ich liczbę). Mam nadzieję, że to już w Pani przypadku wykonano. Prawidłowy wynik biopsji szpiku jest pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć rzadkie, ale poważne przyczyny hematologiczne nadpłytkowości. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wydaje się być odczynowy wzrost poziomu płytek. Oznacza to, że w przypadku reakcji obronnej na różne szkodliwe bodźce dochodzi do zwiększenia poziomu płytek krwi. Dzieję się tak w przypadku zakażeń, stanów zapalnych, nowotworów, uszkodzenia tkanek, krwawień, rozpadu krwinek, stosowania niektórych leków (np. sterydów). Celem oceny, czy w Pani przypadku mamy do czynienia z odczynową nadpłytkowością, powinno się oznaczyć poziom CRP. W przypadku podwyższonego poziomu należy poszukiwać źródła reakcji zapalnej - powinna Pani być dokładnie zbadana przez stomatologa, ginekologa, laryngologa pod kątem obecności ognisk zapalnych. W przypadku prawidłowego poziomu CRP można rozważyć wykonanie badań genetycznych. Całym procesem diagnostycznym powinien kierować specjalista hematolog. Proszę pamiętać, że najczęstsze przyczyny nadpłytkowości są jednocześnie najbardziej niegroźne. Często obserwuje się taki stan przejściowo i nie wymaga on leczenia. Lepiej jednak wyjaśnić tą kwestię "na spokojnie".