Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34989 odpowiedzi

58877 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34989)

Niskie żelazo bez przyczyny?

Witam. Od ok. 3 lat borykam się z niedoborem żelaza, które od tego czasu waha się w granicach 16-21. Miałam wykonaną morfologię, gdzie ob 6, RBC 5.03, HCT29.2, HGB 9.1, MCV 58.1, MCH18.1, MCHC 31.2, pozostałe wskaźniki są w... Witam. Od ok. 3 lat borykam się z niedoborem żelaza, które od tego czasu waha się w granicach 16-21. Miałam wykonaną morfologię, gdzie ob 6, RBC 5.03, HCT29.2, HGB 9.1, MCV 58.1, MCH18.1, MCHC 31.2, pozostałe wskaźniki są w normie, GLUKOZA 79, CHOLESTEROL 122. Miałam wykonane również badanie moczu, ale nie wykazało żadnych odchyleń. Cierpię również na bóle brzucha oraz wzdęcia, zaparcia, puchną mi kostki. Nie mam obfitych miesiączek. Mam 20 lat, od 3 lat przyjmuję żelazo z kwasem foliowym. Nie wiem, czy to ma znaczenie, ale chciałam jeszcze dodać, że bardzo łatwo robią mi się siniaki, wystarczy, że lekko o coś puknę. Proszę o w miarę szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Jeśli stężenie żelaza przez Panią podane wyrażone jest w mg/dl, to rzeczywiście niedobór jest znaczny. Zresztą odbija się to znacząco na morfologii. Ma Pani znaczną niedokrwistość mikrocytarną. Na pewno należy poszukać przyczyny nieskuteczności leczenia. Być może żelazo nie...

Szanowna Pani!

Jeśli stężenie żelaza przez Panią podane wyrażone jest w mg/dl, to rzeczywiście niedobór jest znaczny. Zresztą odbija się to znacząco na morfologii. Ma Pani znaczną niedokrwistość mikrocytarną.

Na pewno należy poszukać przyczyny nieskuteczności leczenia. Być może żelazo nie jest dostatecznie wchłaniane z przewodu pokarmowego - warto byłoby zrobić tzw. krzywą wchłaniania żelaza w celu sprawdzenia tego. W przypadku potwierdzenia złego wchłaniania z przewodu pokarmowego, podaje sie żelazo w postaci iniekcji.

Inną przyczyna może być krwawienie utajone, którego Pani nie zauważa, np. z przewodu pokarmowego - może być bardzo niewielkie, ale trwać od dłuższego czasu - pomoże to wyjaśnić badanie na krew utajoną w kale.

To tylko dwie z najczęstszych przyczyn braku efektywności leczenia żelazem. Ze wzgledu na częstość występowania warto zacząć od nich. Proszę jednak nie wykonywać badań na własna rękę, a przedyskutować to z lekarzem, który leczy Panią żelazem. Ja nie mam możliwości zebrania pełniejszego wywiadu ani zbadania Pani, więc nie mogę kierować diagnostyką. Mogę jedynie sugerować pewne rzeczy. Lekarz prowadzący powinien znać Pani historię, a w razie potrzeby może uzyskać więcej informacji, a ponadto zbadać fizykalnie.

Proszę pamiętać, iż oprócz przyjmowania preparatów żelaza dla powodzenia leczenia ważna jest odpowiednia dieta bogata w czerwonie mięso, szpinak, buraki oraz inne produkty stanowiące obfite źródło żelaza. Szczególnie istotne jest spożywanie produktów zwierzęcych, ponieważ żelazo w nich występujące jest lepiej przyswajalne dla człowieka.

W związku z siniaczeniem warto oznaczyć stężenie płytek krwi, ocenić je również mikroskopowo oraz wykonać badanie krwi - koagulogram.

Zasadna może być również ocena białka całkowitego oraz albumin, a także kreatyniny w surowicy.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Żelazo we krwi

Prawidłowa diagnoza?

Oto wyniki krwi mojego 5-miesięcznego synka: WBC 8,9, RBC 5,23, HGB 12,3, HCT 37,1, MCV -70,9, MCH -23,5, MCHC 33,2, PLT 336, LYMPH% +70,4, LYMPH# +6,3, RDW-CV 12,0, PDW 11,3, MPV 9,5, P-LCR 21,6, posiewowe 12%, eorytofile (czy coś takiego)... Oto wyniki krwi mojego 5-miesięcznego synka: WBC 8,9, RBC 5,23, HGB 12,3, HCT 37,1, MCV -70,9, MCH -23,5, MCHC 33,2, PLT 336, LYMPH% +70,4, LYMPH# +6,3, RDW-CV 12,0, PDW 11,3, MPV 9,5, P-LCR 21,6, posiewowe 12%, eorytofile (czy coś takiego) 7%, monocyty 1%, limfocyty 80%. Z tych badań lekarka stwierdziła, że synek ma niedobór żelaza (MCV i MCH ujemne) i przepisała mu żelazo, oraz że ma uczulenie na białko mleka krowiego (że za dużo tych eorytofile czy jakoś tak 7%) i kazała przejść na mleko hypoalergiczne. Czy ta diagnoza jest trafna? I czy naprawdę powinnam zmienić mu mleko? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. Dodam tylko, że synek ma wrodzoną wadę serca VSD.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Na podstawie podanych przez Panią wyników można rozpoznać niedokrwistość mikrocytarną niedobarwliwą (niski poziom MCH i MCH). Wielkość krwinki wg zamieszczonych przez Panią wyników, jest obniżona. Przyczyną tego radzaju niedokrwistości jest niedobór żelaza, stąd decyzja lekarza o suplementacji żelazem u...

Szanowna Pani!

Na podstawie podanych przez Panią wyników można rozpoznać niedokrwistość mikrocytarną niedobarwliwą (niski poziom MCH i MCH). Wielkość krwinki wg zamieszczonych przez Panią wyników, jest obniżona. Przyczyną tego radzaju niedokrwistości jest niedobór żelaza, stąd decyzja lekarza o suplementacji żelazem u Pani syna. Mleko hypoalergiczne jest wskazane w alergiach pokarmowych, najprawdopodobniej po jego zastosowaniu, zaobserwuje Pani poprawę stanu dziecka.

Dotyczy: Alergologia Alergia

Przesunięcie składu białych krwinek w kierunku limfocytów

Witam! Ostanio jakoś dziwnie się czułam, więc postanowiłam zrobić badania. Niestety ich wyniki nie dają mi spokoju. Strasznie mi wypadały włosy, przestały i teraz znowu wypadają. Jestem kobietą i mam 22 lata. Oto moje wyniki: WBC - 6,1, RBC -... Witam! Ostanio jakoś dziwnie się czułam, więc postanowiłam zrobić badania. Niestety ich wyniki nie dają mi spokoju. Strasznie mi wypadały włosy, przestały i teraz znowu wypadają. Jestem kobietą i mam 22 lata. Oto moje wyniki: WBC - 6,1, RBC - 4,89, HGB - 12,7%, HCT - 39, PLT - 248, MCV - 79,7, MCH - 26, MCHC - 32,7, RDW - 11,3, MPV - 9,7, PDW - 20,6%, PCT - 0,2, LYMF% - 51,5%, LYMF - 3,1, MON% - 11,9%, MON - 0,7, EOS% - 6, EOS - 0,4, NEU% - 29,7, NEU - 1,8, BAS% - 0,9, BAS - 0,1, Żelazo - 100, TSH - 4,738. Bardzo dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Morfologia krwi obwodowej  nie wskazuje na anemię, która mogłaby być przyczyną wypadania włosów. Jednak przesunięcie składu białych krwinek w kierunku limfocytów oraz nieznaczne podwyższenie TSH może sugerować immunologiczną chorobę tarczycy. To w Pani wieku jest częste...

Szanowna Pani!

Morfologia krwi obwodowej  nie wskazuje na anemię, która mogłaby być przyczyną wypadania włosów. Jednak przesunięcie składu białych krwinek w kierunku limfocytów oraz nieznaczne podwyższenie TSH może sugerować immunologiczną chorobę tarczycy. To w Pani wieku jest częste i może odpowiadać zaróno za wypadanie włosów jak i złe samopoczucie. Konieczne jest wykonanie badań fT3 oraz fT4 w celu potwierdzenia, bądź wykluczenia choroby tarczycy.

Dotyczy: Badanie krwi

Obfita przezroczysta wydzielina z pochwy

Mam taki problem. Mam problemy z okresem, dość często nie dostaję go lub dostaję strasznie nieregularnie. Jestem (tak myślę) dziewicą, ale ostatnio mój chlopak wszedł we mnie, lecz nie całkiem, tak tylko troszkę i strasznie mnie zabolało. Wyszedł oczywiście ze... Mam taki problem. Mam problemy z okresem, dość często nie dostaję go lub dostaję strasznie nieregularnie. Jestem (tak myślę) dziewicą, ale ostatnio mój chlopak wszedł we mnie, lecz nie całkiem, tak tylko troszkę i strasznie mnie zabolało. Wyszedł oczywiście ze mnie. Chciałam zaznaczyć, że nie używaliśmy zabezpieczenia, lecz nie doszło do wytrysku. Nie wiem czy pękła błona czy też nie, poczułam ból, lecz żadnego krwawienia, ani nic w tym rodzaju, nie zauważyliśmy. Teraz mam takie pytanie: miałam po tym zdażeniu lekki ból brzucha i pieczenie jakieś w środku, a po jakimś tygodniu dostałam obfitych wydzielin z pochwy o przezroczystym kolorze, jest tego naprawdę dużo. Czytałam w internecie, że może to być ciąża, ale róznież jakieś zapalenie. Prosiłabym o jakąkolwiek odpowiedź i pomoc z góry. Pozdrawiam
Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli nie doszło do wytrysku, to prawdopodobieństwo ciąży jest małe (trzeba jednak pamiętać, że w wydzielinie, która wydostaje się z ujścia cewki moczowej mężczyzny przed wytryskiem także mogą być plemniki). To, co Pani opisuje, wskazuje raczej na możliwość infekcji...

Witam!

Jeśli nie doszło do wytrysku, to prawdopodobieństwo ciąży jest małe (trzeba jednak pamiętać, że w wydzielinie, która wydostaje się z ujścia cewki moczowej mężczyzny przed wytryskiem także mogą być plemniki). To, co Pani opisuje, wskazuje raczej na możliwość infekcji – polecam wizytę u ginekologa. Może Pani przy okazji porozmawiać z nim o swoich nieregularnych miesiączkach. Proszę tego nie lekceważyć, bo infekcje dróg rodnych nieleczone mogą mieć w przyszłości negatywne skutki (np. kłopoty z zajściem w ciążę).

Uważam, że powinna Pani na przyszłość używać jakiegoś środka antykoncepcyjnego – stosunek przerywany to żadne zabezpieczenie, a podejrzewam, że nie jest Pani gotowa na dziecko! Proszę na przyszłość zaopatrzyć się np. w prezerwatywę – nie tylko dość skutecznie zapobiega ciąży, jest łatwo dostępna, ale także w pewnym stopniu zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową i infekcjom!

Pozdrawiam!

Czy to bezpłodność?

Witam. 12 września odstawiłam tabletki antykoncepcyje. Dostałam okres w 36 dniu cyklu (20 października). Wychodzi z obliczeń, że 6 października był dniem owulacji. W ten dzień i dzień wcześniej współżyłam. Dostałam okres. Czy coś jest nie tak? Powinnam być w ciąży...
Redakcja abcZdrowie
Witam! To wyliczanie dnia owulacji trzeba traktować raczej orientacyjnie… Dzień owulacji z całą pewnością można określić testami owulacyjnymi, a nie z pomocą kalendarza. O niepłodności mówimy wtedy, gdy para ludzi nie może począć dziecka przez rok starań (za staranie...

Witam!

To wyliczanie dnia owulacji trzeba traktować raczej orientacyjnie… Dzień owulacji z całą pewnością można określić testami owulacyjnymi, a nie z pomocą kalendarza. O niepłodności mówimy wtedy, gdy para ludzi nie może począć dziecka przez rok starań (za staranie uznaje się współżycie 3-4 razy w tygodniu). To jest definicja WHO. Ostatnio mówi się o tym, aby wydłużyć kryterium czasu nawet do dwóch lat… Tak więc, jeśli w jednym cyklu współżyła Pani w okresie okołoowulacyjnym i nie zaszła Pani w ciążę, to absolutnie nie powinna Pani „wbijać sobie do głowy” tego, że jest Pani bezpłodna! Wbrew pozorom począć dziecko nie jest wcale tak łatwo, jak się wszystkim wydaje! Poza tym trzeba pamiętać, że około w około 70% przypadków zapłodniona zygota obumiera i nie rozwija się ciąża. Tak już po prostu w naturze jest.

Pozdrawiam!

Tabletki antykoncepcyjne a lek przeciwbólowy

Witam, mam pytnie. Od 10 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. 2 października zażyłam 2 tabletki leku przeciwbólowego w dawce 500 mg (przeziębienie). Jedna ok. godziny 17. druga o 22. i w ten sam dzień współżyłam z narzeczonym. W...

Witam, mam pytnie. Od 10 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. 2 października zażyłam 2 tabletki leku przeciwbólowego w dawce 500 mg (przeziębienie). Jedna ok. godziny 17. druga o 22. i w ten sam dzień współżyłam z narzeczonym. W następnym dniu zażyłam tylko jedną, w godzinach wieczornych. W poniedziałek zażyłam ostatnią tabletkę, a popołudniu miałam juz lekkie plamienie. We wtorek również, a w środę dostałam normalnego krwawienia. Po krwawieniu z odstawienia miałam lekkie swędzenie przy wejściu do pochwy i białe upławy. Teraz mam dziwne bóle brzucha, nie potrafię opisać, tak jakby lekkie kłócie od czasu do czasu. Co to może oznaczać, czy może to być ciąża? Bardzo proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie
Witam! Jeśli zażywała Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie pominęła Pani żadnej i przyjmowała je Pani w stałych porach, to prawdopodobieństwo tego, że zaszła Pani w ciążę jest bardzo, bardzo małe (około 1%). Paracetamol nie obniża skuteczności...

Witam!

Jeśli zażywała Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z instrukcją na opakowaniu, nie pominęła Pani żadnej i przyjmowała je Pani w stałych porach, to prawdopodobieństwo tego, że zaszła Pani w ciążę jest bardzo, bardzo małe (około 1%). Paracetamol nie obniża skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. To, co Pani opisuje wskazuje raczej na infekcję pochwy -  np. drożdżakami - która to jest często przypadłością kobiet, zwłaszcza tych przyjmujących środki antykoncepcji hormonalnej. Polecam wizytę u ginekologa.

Pozdrawiam!

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe

Czy mogę przyjmować tabletki antykoncepcyjne dwufazowe bez zachowania 7-dniowej przerwy? Tabletki biorę nie z powodu zapobiegania ciąży, lecz z powodu torbiela czynnościowego 34 mm. Czy nie robiąc przerwy, mogę sobie zaszkodzić? Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Redakcja abcZdrowie
Witam! Podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych można czasami (w porozumieniu z lekarzem), raz na jakiś czas, nie zrobić 7-dniowej przerwy w ich zażywaniu, np. kiedy planujemy wyjazd wakacyjny  i nie chcemy "zepsuć" go sobie miesiączką. Jednak nie jest właściwe, aby robić...

Witam!

Podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych można czasami (w porozumieniu z lekarzem), raz na jakiś czas, nie zrobić 7-dniowej przerwy w ich zażywaniu, np. kiedy planujemy wyjazd wakacyjny  i nie chcemy "zepsuć" go sobie miesiączką. Jednak nie jest właściwe, aby robić to zbyt często. Najlepiej jest stosować się do schematu proponowanego przez producenta leku.

Pozdrawiam!

Proszę o zinterpretowanie moich wyników badań.

Leukocyty - 6.88, Erytrocyty - 4.55, Hemoglobina - 12.9, Hematokryty - 39.1, MCV - 85.8, MCH - 28.4, MCHC - 33.1, Trombocyty/PLT - 262, Żelazo - 55.9, TSH 3-cia generacja - 2.913.
Redakcja abcZdrowie
W badaniach uwagę zwraca za niskie stężenie żelaza, morfologia jest prawidłowa, nie ma jeszcze cech niedokrwistości. Proponuję zgłosić się do lekarza w celu ustalenia możliwych przyczyn niedoboru żelaza i ewentualnie wykonania poszerzonej diagnostyki gospodarki żelazowej oraz włączenia odpowiedniego leczenia.
Dotyczy: Badanie krwi

Co oznacza wynik badania tarczycy?

Robiłam badania na tarczycę i wyniki mam następujące: TSH 4,010 ulU/ml. Czy to jest poważne???
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Poziom hormonu TSH jest u Pani podwyższony. Należałoby powtórzyć badanie TSH oraz zrobić dodatkowo badania poziomu FT3 i FT4, czyli hormonów bezpośrednio produkowanych przez gruczoł tarczowy. Pozwoli to na postawienie wstępnej diagnozy, gdyż najprawdopodobniej cierpi Pani na...

Szanowna Pani!

Poziom hormonu TSH jest u Pani podwyższony. Należałoby powtórzyć badanie TSH oraz zrobić dodatkowo badania poziomu FT3 i FT4, czyli hormonów bezpośrednio produkowanych przez gruczoł tarczowy. Pozwoli to na postawienie wstępnej diagnozy, gdyż najprawdopodobniej cierpi Pani na niedoczynność tarczycy. Dalsze badania - poziom wspomnianych hormonów, USG tarczycy, poziom przeciwciał przeciwtarczycowych pozwolą postawić ostateczne rozpoznanie.

Wysoki poziom hemoglobiny

Badanie krwi: wbc 8,4, rbc 5,9, hgb 17,9 ,hct 54,9, k 3,9, na 138, plt 145, rdw 15,4, mon 11,2, nadmieniam, że brat i ojciec też ma wysoką hemoglobinę, ale hct ma w normie. Ja od 20 lat... Badanie krwi: wbc 8,4, rbc 5,9, hgb 17,9 ,hct 54,9, k 3,9, na 138, plt 145, rdw 15,4, mon 11,2, nadmieniam, że brat i ojciec też ma wysoką hemoglobinę, ale hct ma w normie. Ja od 20 lat mam powyżej 17 hgb. Nie odczuwam żadnej dolegliwości, mam torbiel nerki, zrosty w lewym płucu i zapalenie żołądka. Co z tym mam robić?
Redakcja abcZdrowie
Witam. Nadkrwistość (czyli zwiększony poziom hemoglobiny we krwi) może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika z palenia papierosów i ustępuje całkowicie po rzuceniu palenia. Inne przyczyny to: przebywanie na dużych wysokościach, torbiele nerek, choroby płuc (nie pisze Pan/Pani jak duży...

Witam.

Nadkrwistość (czyli zwiększony poziom hemoglobiny we krwi) może mieć wiele przyczyn. Najczęściej wynika z palenia papierosów i ustępuje całkowicie po rzuceniu palenia. Inne przyczyny to: przebywanie na dużych wysokościach, torbiele nerek, choroby płuc (nie pisze Pan/Pani jak duży zakres mają te zrosty i z czego wynikają). Występowanie rodzinne może wskazywać na wrodzoną patologię hemoglobiny, jednak jest to przyczyna rzadko spotykana. W Pana/Pani przypadku niepokojący jest wzrost hematokrytu (Hct), który może, ale nie musi oznaczać, że choruje Pan/Pani na czerwienicę prawdziwą. W związku z tym zalecałabym zgłoszenie się do lekarza (najlepiej hematologia) i dalszą diagnostykę.

Dotyczy: Hemoglobina
Patronaty