Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, dla których zdrowy tryb życia jest pasją. Dzielimy się z Wami naszą wiedzą i podpowiadamy, jak na co dzień cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem.

34999 odpowiedzi

58877 podziękowań

od użytkowników

Odpowiedzi eksperta (34999)

Czy dermatolog miał rację?

Mam 17 lat i od jakiś 6 borykam się z silnym trądzikiem. Przechodziłam mnóstwo dermatologów, trzykrotnie stosowałam kurację antybiotykową i przetestowałam setki kosmetyków, a problem jak był tak jest (a do pryszczy doszły jeszcze przebarwienia). Dziś udałam się więc...

Mam 17 lat i od jakiś 6 borykam się z silnym trądzikiem. Przechodziłam mnóstwo dermatologów, trzykrotnie stosowałam kurację antybiotykową i przetestowałam setki kosmetyków, a problem jak był tak jest (a do pryszczy doszły jeszcze przebarwienia). Dziś udałam się więc do kolejnego dermatologa, który już na wejściu powiedział mi, że to wszystko wina genów (bez żadnych badań!) i że tego trądziku nie da się wyleczyć i zostanie mi do końca życia - można go tylko zaleczyć. Dodatkowo dowiedziałam się, że mam przestać jeść słodycze, potrawy słone, kwaśne i pikantne, a twarz mam przemywać tylko gotowana wodą z mydłem aptecznym (do drogerii mogę chodzic tylko po tusz do rzęs, nie po mydła i kremy). Na koniec usłyszałam, że mam zakaz stosowania pudru (w moim przypadku nawet antybakteryjnego), bo inaczej mogę już dziś zakończyć kurację. Co najlepsze: mam pozbyć się zaskórników (jeśli chcę, mogę iść z tym do kosmetyczki, ale po co wywalać pieniądze - lepiej w domu - tak usłyszałam od dermatologa). Teraz proszę mi poradzić: czy mam słuchać rad tego dermatologa, czy też poszukać kolejnego? Co powinnam zrobić w mojej sytuacji? Jeśli byłaby taka możliwość proszę o podanie dobrego dermatologa w Krakowie (tylko nie pani dr Politowska). Z góry dziękuję za każdą pomoc :)

Redakcja abcZdrowie
Witam! Całkowicie rozumiem Pani zniecierpliwienie. Trudno mi się bezpośrednio odnieść do zaleceń Pani Doktor - być może miała ona jakiś swój plan leczenia Pani? Chciałabym kilka informacji sprostować- z trądziku (szczęśliwie :) ) można się wyleczyć, choć czasem terapia trwa...

Witam!

Całkowicie rozumiem Pani zniecierpliwienie. Trudno mi się bezpośrednio odnieść do zaleceń Pani Doktor - być może miała ona jakiś swój plan leczenia Pani? Chciałabym kilka informacji sprostować- z trądziku (szczęśliwie :) ) można się wyleczyć, choć czasem terapia trwa kilka lat. Wydaje się (mimo braku potwierdzenia badaniami naukowymi), iż dieta ma wpływ na nasilenie zmian trądzikowych. Z obserwacji moich pacjentów najbardziej trądzik nasilają: czekolada i kakao, fast-food + majonez i ketchup. Do przemywania twarzy może służyć woda przegotowana z preparatem myjącym z apteki (żel, mleczko dobrane do skóry).

Co do kosmetyków, to jestem zdecydowanie zdania, iż niezmiernie ważny jest komfort osoby z trądzikiem. Obecnie dostępne są nowoczesne podkłady (również w aptekach), na podłożach dostosowanych do potrzeb cery trądzikowej, które bezpiecznie można stosować u pacjentów z acne. Dodatkowo pojedyncze wykwity można ukryć stosując korektory antybakteryjne. Proszę tylko pamiętać o regularnym, dokładnym zmyciu makijażu! Jeśli rady lekarza nie przekonały Pani, to radzę poszukać innego - w końcu leczenie powinno być oparte na zaufaniu! Proszę popytać wśród znajomych, ewentualnie poszukać na forach internetowych.

Osłabienie, zmęczenie, obniżony poziom sodu - interpretacja wyników badań

Witam! Mam 29 lat, jestem kobietą, ostatnio czuję się bardzo zmęczona, osłabiona, bez sił, dokucza mi senność, bardzo często nie mam siły na zrobienie czegokolwiek - co zupełnie nie jest podobne do mnie, gdyż zawsze byłam bardzo energiczna. Nawet urlop... Witam! Mam 29 lat, jestem kobietą, ostatnio czuję się bardzo zmęczona, osłabiona, bez sił, dokucza mi senność, bardzo często nie mam siły na zrobienie czegokolwiek - co zupełnie nie jest podobne do mnie, gdyż zawsze byłam bardzo energiczna. Nawet urlop i wypoczynek nie pomaga. Coraz częściej zdarzają mi się problemy z koncentracją. Wyniki tarczycy w normie, a oto morfologia, w nawiasie podaję dla porównania wyniki z przed dwóch lat - nie wiem czy mają jakieś znaczenie: WBC 8.2 (6,53), RBC 4.25 (4,39), HGB 12,70 (13,80), HCT 38,10 (41.60), MCV 89,60 (94,80), MCH 30,00 (31,50), MCHC 33,40 (33,2), RDW 12.4 (12,2), PLT 373 (373), MPV 9,40 (10,00), NEU 62,50% , 5,13 - podwyższony (59,1%, 3,86), LYMPH 29,5%, 2,42 (30,80%, 2,01),MONO 4,1%, 0,34 (3,9%, 0,26), EO 1,4%, 0,12 (1,5%, 0,10), BASO 0,5%, 0,04 (0.9%, 0,06%), LUC 1,9%, 0,16 (3,8%, 0,25). Glukoza 79,8 (82). Żelazo 97,30. Sód 134,60 - obniżony. Potas 4,59. Cholesterol 4,11, 158 (5,02, 193). Obecnie nie przyjmuję żadnych leków, za wyjątkiem magnezu i witaminy B6 oraz cynku zaleconego przez dermatologa.
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Na podstawie przedstawionych informacji trudno wypowiadać się na temat przyczyn Pani dolegliwości. Wyniki, poza stężeniem sodu, są prawidłowe, a obniżenie tego ostatniego nieznaczne. Szybki spadek stężenia sodu może, co prawda, wywoływać objawy podobne do opisanych. Trudno to jednak...

Szanowna Pani!

Na podstawie przedstawionych informacji trudno wypowiadać się na temat przyczyn Pani dolegliwości. Wyniki, poza stężeniem sodu, są prawidłowe, a obniżenie tego ostatniego nieznaczne. Szybki spadek stężenia sodu może, co prawda, wywoływać objawy podobne do opisanych. Trudno to jednak ocenić bez możliwości zebrania wywiadu i zbadania Pani.

Niekiedy obniżeniu stężenia sodu - hiponatremii - towarzyszyć może hipowolemia, czyli zmniejszenie objętości płynu pozakomórkowego, w tym osocza krwi, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego, również mogącego powodować przedstawione objawy.

Należy jednak pamiętać, że Pani dolegliwości mogą nie mieć związku z hiponatremią, a potencjalnych przyczyn jest bardzo wiele. Ważne jest zlokalizowanie źródła problemu, bo tylko dzięki temu możliwe będzie skuteczne leczenie. Dlatego też doradzam wizytę u lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Nie widząc pełnego wyniku morfologii krwi, a przede wszystkim nie mogąc zebrać pełnego wywiadu, ani osobiście zbadać pacjenta, nie mogę też wypowiedzieć się zupełnie jednoznacznie. W tym wieku występuje fizjologiczne odwrócenie stosunku granulocytów obojętnochłonnych do limfocytów, tzn.jest...

Szanowna Pani!

Nie widząc pełnego wyniku morfologii krwi, a przede wszystkim nie mogąc zebrać pełnego wywiadu, ani osobiście zbadać pacjenta, nie mogę też wypowiedzieć się zupełnie jednoznacznie.

W tym wieku występuje fizjologiczne odwrócenie stosunku granulocytów obojętnochłonnych do limfocytów, tzn.jest on odwrotny niż u dorosłych i starszych dzieci. Tak więc o ile pozostałe parametry w morfologii krwi nie wykazują odchyleń oraz nie zauważyła Pani niepokojących objawów u dziecka , a lekarz podczas badania dziecka również nie miał zastrzeżeń, nie ma powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Grzybica pochwy - jak zapobiec nawrotom?

Witam. Ostatnio tzn. jakies 6 tygodni temu, zachorowałam na grzybicę pochwy. Infekcja nawróciła, lekarz zastosował inne leki dopochwowe, ale obawiam się, że choroba może ciągle nawracać. Co mogę zrobić, żeby tak się nie stało?Czytałam, że stosowanie Fluconazole przez okres... Witam. Ostatnio tzn. jakies 6 tygodni temu, zachorowałam na grzybicę pochwy. Infekcja nawróciła, lekarz zastosował inne leki dopochwowe, ale obawiam się, że choroba może ciągle nawracać. Co mogę zrobić, żeby tak się nie stało?Czytałam, że stosowanie Fluconazole przez okres 6 miesięcy raz w tygodniu po 150 mg daje taką pewność - czy to prawda?
Redakcja abcZdrowie
Witam! Takie dawkowanie jest rzeczywiście czasem stosowane w zapobieganiu nawrotom grzybicy, jednak nie każdy organizm reaguje tak samo, toteż nie można powiedzieć że terapia na 100% przyniesie pożądany skutek. Pozdrawiam!

Tabletki antykoncepcyjne a podejrzenie ciąży

Witam. Mam takie pytane. Dziś powinnam wziąć pierwszą tabletkę nowego opakowania Cilest. Ale dziś ginekolog stwierdził, że mogę być w ciąży i za 2 tyg mam zrobić test ciążowy i przyjść na kontrolę. Nie zapytałam go, co z antykoncepcją? Czy mam ją odstawić czy brać normalnie???
Redakcja abcZdrowie
Ciąża i podejrzenie ciąży są przeciwwskazaniem do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Proszę więc nie przyjmować tabletek z nowego opakowania i do czasu wykluczenia ciąży zabezpieczać się, np. z użyciem prezerwatywy.

Czy jest szansa na wyleczenie zawrotów głowy?

Choruję na nerwicę od 10 lat i zawroty głowy, wraz z zaburzeniami równowagi, doprowadzają mnie już do depresji. Co robic? Beata z Krakowa
Redakcja abcZdrowie
Szanowna Pani! Żeby zaplanować leczenie, mogące przynieść Pani ulgę, należy zdiagnozować przyczynę nękających Panią zawrotów głowy. Konieczna więc będzie wizyta u lekarza rodzinnego, który po zebraniu szczegółowego wywiadu i zbadaniu Pani, zleci ewentualne badania dodatkowe i skieruje do odpowiedniego specjalisty. Pozdrawiam serdecznie

Jakie doustne tabletki są najlepsze na wyleczenie trądziku? Czy oczyszczanie twarzy jest skuteczne?

Mam lekki trądzik w okolicach brody, nie jest on bardzo silny, lecz trwa już dłuższy czas. Byłam u dwóch dermatologów, gdyż chciałam się dowiedzieć obu opinii na temat oczyszczani twarzy. Jeden dermatolog odradział mi to, gdyż powoduje to...

Mam lekki trądzik w okolicach brody, nie jest on bardzo silny, lecz trwa już dłuższy czas. Byłam u dwóch dermatologów, gdyż chciałam się dowiedzieć obu opinii na temat oczyszczani twarzy. Jeden dermatolog odradział mi to, gdyż powoduje to powstawanie kolejnych wyprysków, natomiast drugi był innego zdania i doradził, iż jeżeli nie ma już stanów zapalnych to można ją oczyścić u kosmetyczki. Sama nie jestem pewna, czy jest to dobry pomysł. Oczyszczałam twarz sposobem domowym robiąc parówkę z wyciągu z szałwi oraz maseczkę z siemia lnianego. Po oczyszczeniu nałożyłam ubiete białko z jajka, by pory się zamknęły i aby trądzik się nie nasilił. Czy takie oczyszczanie wystarczy? Trądzik nasila się w okresie przed miesiączką, czy to normalne? Chciałabym pozbyć się trądziku na zawsze, gdyż nie lubię go. Proszę mi doradzić jakie najlepsze doustne tableki mogłyby spowodować szybsze jego wyleczenie. Mam pytanie: czy czasami wizyty w solarium pomogą w leczeniu trądzika? I czy wyciskanie nowych ropnych zmain skórnych jest niebiepieczne? Czy spowoduje to nasilenie się wirusa trądziku? Proszę o wszelkie informacje. Z góry dziękuję :)

Redakcja abcZdrowie
Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania. Co do oczyszczania mechanicznego to w mojej opinii można ją rozważyć powierzając twarz kosmetyczce (a nie próbując robić to samemu!), kiedy nie ma zmian zapalnych - grudek i krost, a widoczne są jedynie...

Postaram się odpowiedzieć na wszystkie Pani pytania. Co do oczyszczania mechanicznego to w mojej opinii można ją rozważyć powierzając twarz kosmetyczce (a nie próbując robić to samemu!), kiedy nie ma zmian zapalnych - grudek i krost, a widoczne są jedynie zaskórniki otwarte i zamknięte. Radzę jednak spróbować mniej inwazyjnych form oczyszczania skóry twarzy - np. peelingu kawitacyjnego lub peelingów chemicznych (migdałowy lub glikolowy).

Odpowiadając na kolejne pytanie - rzeczywiście często obserwuje się zaostrzenia w okresie okołomiesiączkowym, co związane jest ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w organizmie. Solarium nie pomoże Pani w leczeniu zmian trądzikowych - może spowodować dość trudne do zlikwidowania przebarwienia oraz nasilenie zmian trądzikowych. Trądzik nie jest chorobą wirusową. Przyczyną trądziku jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie ich ujść w skórze i wreszcie - nadkażenie przez bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes.

Więcej przydatnych informacji o trądziku znajdzie Pani po zalogowaniu na stronie głównej serwisu.

Współżyłam w czasie owulacji, ale test nie pokazuje, że jestem w ciąży

Mam 36-dniowe cykle miesiączkowe. Ostatnią miesiączkę miałam 22 sierpnia. Współżyliśmy z partnerem 12, 13 wrzśnia, więc były to prawdopodobnie dni płodne. Powinnam dostać okres 26 września i jak na razie nic. Zrobiłam test i 26 wyszedł negatywnie. Ale koleżanka,...

Mam 36-dniowe cykle miesiączkowe. Ostatnią miesiączkę miałam 22 sierpnia. Współżyliśmy z partnerem 12, 13 wrzśnia, więc były to prawdopodobnie dni płodne. Powinnam dostać okres 26 września i jak na razie nic. Zrobiłam test i 26 wyszedł negatywnie. Ale koleżanka, która za miesiąc rodzi, miała podobnie, tzn. 2 dni po spodziewanej miesiączce zrobiła test i wyszedł negatywnie, 10 dni później powtórzyła i był już pozytywny. Czy jest możliwość, że jestem w ciąży? Kiedy zrobić kolejny test ciążowy? Cały czas mam wrażenie, że już coś mam, ale cały czas to zły znak, jest to jakaś dziwna wydzielina, nie miesiączka.

Redakcja abcZdrowie
Jeśli Pani cykle mają 36 dni, a pierwszy dzień cyklu (miesiączka) był 22 sierpnia, to rzeczywiście owulacja nastąpiła prawdopodobnie 12 września i mogła Pani zajść w ciążę. Według producentów, test ciążowy można zrobić już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli...

Jeśli Pani cykle mają 36 dni, a pierwszy dzień cyklu (miesiączka) był 22 sierpnia, to rzeczywiście owulacja nastąpiła prawdopodobnie 12 września i mogła Pani zajść w ciążę. Według producentów, test ciążowy można zrobić już w dniu spodziewanej miesiączki, czyli u Pani 26 września. Czasami, jak widzi Pani na przykładzie koleżanki, jest to zbyt wcześnie, jednak zazwyczaj test wykonany w tym terminie jest miarodajny. Domowe testy ciążowe mają dużą skuteczność, blisko 90-95%, ale to oczywiście nie jest 100%. Wynik fałszywie ujemny (czyli kobieta jest w ciąży, choć wynik testu był negatywny) jest możliwy, gdy mocz był za bardzo rozcieńczony (kobieta za dużo wypiła przed testem), przy ciąży pozamacicznej, przy zbyt wczesnej ciąży.

Może Pani wykonać kolejny test (lub nawet 2-3 testy dla pewności) za 5-10 dni lub wykonać zlecony przez lekarza test labolatoryjny, który ma większą skuteczność (bliską 99%).

Podwyższona glukoza, cholesterol i triglicerydy

Glukoza 111mg/dl, ALT 117,0 U/l, cholesterol całkowity 298mg/dl, trójglicerydy 760mg/dl, cholesterol HDL mg/dl, cholesterol LDL 113 mg/dl, amylaza 71,4 U/l, fosfataza alkaliczna ALP 92,7 U/l, GGTP 246,3 U/l.
Redakcja abcZdrowie
Witam!Glukoza - podwyższone stężenie, górna granica normy to 100mg/dl.ALT - podwyższona aktywność, górna granica normy to 40 IU/l.Cholesterol całkowity - podwyższony, norma do 200 mg/dl.Triglicerydy - znacznie podwyższone stężenie, norma do 150 mg/dl.LDL cholesterol -...

Witam!

Glukoza
- podwyższone stężenie, górna granica normy to 100mg/dl.
ALT - podwyższona aktywność, górna granica normy to 40 IU/l.
Cholesterol całkowity - podwyższony, norma do 200 mg/dl.
Triglicerydy - znacznie podwyższone stężenie, norma do 150 mg/dl.
LDL cholesterol - podwyższony, norma do 100 mg/dl.
Amylaza - normy zależne od metody oznaczania, powinny być podane przez laboratorium wykonujące badanie.
Fosfataza alkaliczna - w normie, norma to aktywność <270 IU/l.
GGTP - podwyższona aktywność, norma <40 IU/l w przypadku mężczyzn.

Doradzałabym wizytę u lekarza rodzinnego w celu rozszerzenia diagnostyki i włączenia leczenia

Pozdrawiam serdecznie

Dotyczy: Badanie krwi

Jak uniknąć blizn i dziur na twarzy spowodowanych trądzikiem?

Mam 31 lat jestem kobietą i od kilku lat mam trądzik. Problem pojawił się kiedy skończyłam kurację lekami psychotropowymi. Zaznaczam, że w tamtym okresie towarzyszył mi ogromny stres, m.in. poród, leczyłam się, ale bez skutku. Zauważyłam też że trądzik...

Mam 31 lat jestem kobietą i od kilku lat mam trądzik. Problem pojawił się kiedy skończyłam kurację lekami psychotropowymi. Zaznaczam, że w tamtym okresie towarzyszył mi ogromny stres, m.in. poród, leczyłam się, ale bez skutku. Zauważyłam też że trądzik pojawia się na mojej twarzy po kawie i słodkim, zwłaszcza czekoladzie. Już nie chodzi o same krosty, ale o spustoszenie jakie wywołują na twarzy blizny i dziury. Kiedyś miałam krosty, ale schodząc z twarzy, nie zostawiały takich zmian. Zastanawiam się, dlaczego?

Redakcja abcZdrowie
Zapewne obecnie zmiany tworzą się znacznie głębiej i mają charakter głęboko umiejscowionych grudek/guzków, stąd też po przejściu stanu zapalnego, pozostawiają ubytek w skórze. Zachęcam do konsultacji z dermatologiem, aby dobrać leczenie, celem uniknięcia powstawania nowych wykwitów. Jeśli Pani...

Zapewne obecnie zmiany tworzą się znacznie głębiej i mają charakter głęboko umiejscowionych grudek/guzków, stąd też po przejściu stanu zapalnego, pozostawiają ubytek w skórze. Zachęcam do konsultacji z dermatologiem, aby dobrać leczenie, celem uniknięcia powstawania nowych wykwitów. Jeśli Pani potwierdza silny związek z dietą, to radzę wyeliminować produkty, które nasilają zmiany trądzikowe.

Patronaty